spôsoby dobrovoľníctva
Ako pomôcť mačkám a ich populácii?

Ako som už v predošlých článkoch spomínala, dobrovoľníci sa snažia najmä o zníženie populácie mačky domácej, no a potom je to pomoc jednotlivým mačkám alebo ferálnym kolóniám. Tu rozoberiem jednotlivé typy dobrovoľnej pomoci.

Mačky sú síce samotárske zvieratá, no ak nemajú domov, môžu si vytvoriť kolónie alebo tzv. "gangy", kde sa rôzne mačky zdržiavajú na 1 mieste a navzájom sa rešpektujú. Sú to zvieratá patriace k človeku, jeho neprítomnosť a nedôveru
k nemu si teda nahrádzajú spoločnosťou iných mačiek.
Takýto cat-gang si môže v pohode nažívať a nie je vyslovene nutné (ani reálne) všetkým členom nájsť domovy, len mu treba trocha pomôcť prikrmovaním a najmä kastráciami, lebo inak sa nám bude rozrastať a to je akurát to, čo nechceme.
TRAP-NEUTER-RETURN
Chytiť-vykastrovať-vrátiť. Skratka TNR je zaužívaná aj v zahraničí. Týka sa to plachých mačiek, ktoré sa nedajú vziať do náručia a vložiť do prenosky. Kastrácie pouličných mačiek sa môžu robiť okrem zimy celý rok.
Väčšinou existuje človek, ktorý gang prikrmuje. Toho budeme potrebovať kvôli načasovaniu odchytu, pretože to nefunguje tak, že prídeme, nastavíme klietku hocikedy a mačky okamžite prídu 😅 Mačky majú rady rituály a poznajú čas, čiže začínajú prichádzať v čase kŕmenia. Treba sa dohodnúť s krmičom, aby ich v ten deň nenakŕmil a často je potrebná aj jeho asistencia, pretože mačky ho poznajú.
Budeme potrebovať aj odchytovú klietku, aromatické krmivo, prepravku a plachtu/deku. Nastavíme odchytku, dáme do nej trocha krmiva a ideme obďaleč. Keď sa mačka chytí, prikryjeme ju plachtou, aby sa nebála (plašanka so sebou ozaj hádže). Akonáhle ju však prikryjeme, prestane sa metať a skúsenejší ju vedia prehodiť do prenosky, aby sa ľahšie nosila alebo aby odchytka mohla byť hneď zas použitá. Treba si všimnúť, či mačka nemá zástrih na uchu - to znamená, že už je kastrovaná a treba ju vypustiť naspäť.
Ak bola micka odchytená večer/v noci, môže prenocovať v aute v kufri/na chodbe/v garáži/pivnici atď. Pozor - v lete v aute rozhodne nie! Keď bude celý čas v prenoske zabalená do deky/plachty, zaručujem, že bude úplne potichu 😉 Mňaukajú len prítulné mačky - plaché na seba nechcú upozorniť. A ráno na veterinu.

Na veterine sa micka uspí, vykastruje a zastrihne sa jej ucho. Každý veterinár zastriháva inak, no odporúčam špičku ucha, lebo iné zástrihy sa dajú zameniť za prirodzené natrhnutie pri súbojoch. Podľa rozpočtu jednotlivca alebo združenia sa micka môže aj odčerviť, spraviť sa jej FIV/FeLV test alebo iné vyšetrenia. Oberie sa od prípadných kliešťov alebo sa jej ošetria ranky.
Po úplnom prebratí z narkózy sa mačička prevezme a samec sa už večer môže vypustiť nazad (ak nie je príliš chladno vonku), pri samici je ideálne počkať 24 hodín opäť v prenoske a dávať jej tam jedlo. Je to kvôli termoregulácii, ktorú má organizmus po narkóze narušenú a kvôli dočasnej dezorientácii. Micky vypúšťame ideálne skoro ráno alebo neskoro večer kvôli ich bezpečiu.
Pozor - samicu po sterilke nedržíme v klietke/prenoske viac, než 24 hodín. Tuláčka by si mohla začať rozoberať pooperačnú ranu, pretože nie je zvyknutá byť zavretá - vonku nemá čas na zbytočnosti a rieši len to, čo jej pomáha prežiť. Naopak - v zajatí nevie, čo so sebou, nie je zvyknutá na ničnerobenie a pustí sa do "očisty" rany. Zanesie si tam baktérie a rana sa môže zapáliť. Takže mačke dáme 24 hodín, ale potom ju bezodkladne pustíme.
Po zákroku je veľmi vhodné prikrmovať ferálne mačky hojnejšie.
Čo ak sa mi odchytí bruchatá mačka?
Existujú 2 typy ľudí - jedni súhlasia s kastráciou aj gravidných mačiek a druhí nie. Rozoberiem tu podrobnejšie, kde a aký je problém, a tiež, ako to riešiť.
Na začiatok je potrebné povedať, že gravidita u mačiek trvá zhruba 2 mesiace (8-9 týždňov), pričom prvých 6-7 týždňov sa gravidita dá len veľmi ťažko potvrdiť/vyvrátiť. RTG môže plody trvalo poškodiť a USG neukáže nič, pretože mačacie orgány sú veľmi maličké.
Mačka s veľkým bruchom automaticky neznamená, že je gravidná! Môže mať pyometru (zápal maternice - veľmi časté), FIP-ku, nádor, zápal iného orgánu, ale môže byť aj jednoducho tučná. Rovnako tak sa veľmi často stáva, že mačka má v sebe mŕtve plody. Pri týchto možnostiach je zákrok veľmi potrebný, zachráni jej život a vôbec nie je namieste rozmýšľať, či je humánne do toho ísť.
Problém je, že sa nedá rozlíšiť, či ide o graviditu. Isto - existujú nejaké vyšetrenia, ktoré by s určitou (nie 100%) pravdepodobnosťou naznačili dôvod veľkého brucha, ale sú drahé (rozumej niekoľko 50 až 100€ bankoviek) a žiadne OZ na niečo také nemá prostriedky. Ak by išlo o graviditu, tých prvých 6-7 týždňov by aj tak neboli výsledky testov relevantné a tým pádom je veľmi ťažké dokázať, či je mačka s väčším bruchom gravidná + pri plachých mačkách je ťažké urobiť akéhoľvek vyšetrenie, keďže sa s nimi nedá manipulovať.
Možno si teraz poviete, "Však micku prispia, poriadne vyšetria a ak tam budú mačiatka, necháme ju porodiť..." 🙂 To žiaľ ťažko. Akonáhle sa mačke podá narkóza, zaspia aj plody. Tie sa však, na rozdiel od matky, už nezobudia.
Je teda na každého voľbe, či dá kastrovať bruchatú mačku. Na jednej strane jej môžete zachrániť život a na strane druhej musíte rátať s tým, že tam tie plody mohli byť.
Ja napríklad dávam kastrovať aj bruchaté mačky. Považujem to za menšie zlo, než čakať, či to skutočne gravidita bola (dovtedy môže mačka napr. na pyometru alebo s mŕtvymi plodmi v maternici aj uhynúť). Tiež sa pozerám na to, aký život by mačiatka čakal, ak by sa narodili. Pouličným mačkám sa časť mačiatok dospelosti ani nedožije a preživších by čakal len život ďalšieho mačacieho bezdomovca, ktorého bude treba kŕmiť, odchytiť na kastráciu atď.
Stalo sa mi viackrát aj to, že sa mi odchytila bruchatá mačka a až po kastrácii mi veterinárka povedala: "Dobre, že sa odchytila. Je taká maličká, že by pôrod ani neprežila.", prípadne "...mala v sebe plody s vývojovými vadami...", alebo "Mala v sebe 1 extrémne veľký plod, ktorý by nebola schopná vytlačiť. Plod by sa jej začal v maternici rozkladať a matka by uhynula na otravu krvi." Mala som aj prípad s mŕtvymi plodmi, ale aj s mačkou, ktorú na operačke otvorili a bola taká prerastená nádorčekmi na orgánoch, že už ju chuderku ani nebudili. A to ani nemala zväčšené brucho! Ak by sa mi neodchytila, umierala by dlho a v bolestiach na ulici.
Na druhú stranu som mala aj prípad s mojou mačkou Pusinkou - tá bola vysoko gravidná, keď som ju našla na ulici, čiže jej gravidita sa už dala potvrdiť. Jej mačiatka by nečakal život bezdomovca, lebo som jej poskytla domov. Takže tu s vedomím, že sa na 100% jedná o graviditu + že si ju vezmem domov, kde môže v bezpečí porodiť a vychovať mačatá, som ju na zákrok nedávala. A - aj tak sa jej 1 mača z 5-ich narodilo mŕtve a druhé mača čakala smrť v novom domove. Život bol, je a vždy bude krutý. S tým nič nenarobíme, ale môžeme znižovať počet mačiek, ktorých sa tá krutosť aj dotkne 😉
Pretože za mňa - radšej žiaden život, než trápenie.
A ako to "berú" samotné mačky?
Jeden z dôvodov, prečo niektorí ľudia nesúhlasia celkovo s kastráciami je idealizovanie sexuálneho života zvierat. Poľudšťovanie zvierat nemá nič spoločné s láskou k zvieratám. Áno, mačka je môj priateľ, ale zvierací, nie ľudský. Má iné mentálne potreby, než človek a vnucovanie mačkám ľudské potreby narobí viac škody než úžitku. Mačky nemajú ľudské úvahy a túžby, nevedia ľutovať, žijú v prítomnosti. Mačke nikdy nebude ľúto, že nemala možnosť mať mačiatka, pretože mentálne nie je schopná sa domnievať, že by mohla mať mačiatka. Toto platí aj v prípade samotného sexuálneho aktu - pre zvieratá (okrem delfínov) nie je kopulácia príjemný akt a nespája sa s rozkošou, romantickou láskou a erotikou ako u ľudí. V tomto prípade je to čisto telesná záležitosť hormónov a inštinktu zachovať druh.
Konkrétne pre mačky je párenie bolestivé (kocúrí penis má ostne) a pri agresivite spojenou s aktom (áno, mačací pohlavný akt je viac bitky než sexu) je tiež ohrozená prenosom FIV a FeLV.
Pre kocúrov sa pohlavná aktivita spája s rizikom veľmi agresívnych a životu nebezpečných súbojov s ostatnými kocúrmi + riziko prenosu FIV a FeLV (+rušenie nočného kľudu 🥴). Na nasledujúcich videách si všimnite tú "raw" agresivitu, plné semenníky a tiež zranenia, ktoré si kocúri spôsobujú:
Myslím si, že za tie vajcia to ozaj nestojí.
Nekastrovaní kocúri sú riziko aj pre malé mačatá, pretože ich zvyknú zabíjať, aby mohli čo najskôr oplodniť matku a presadiť tak svoju genetickú informáciu.
Kastrácie sú to najdôležitejšie, čo sa pre tuláčky dá spraviť. Pouličné mačky po kastrácii väčšinou úplne zmenia vzhľad a dajú sa krásne do poriadku 😊 Mačka má menšiu spotrebu energie (nevyčerpáva ju pohlavná aktivita a hormóny), tým pádom to môže využiť napr. pri tvorbe zásoby tuku na zimu alebo hrubšej srsti na zimu. A najmä - nebudú produkovať ďalších mačacích bezdomovcov.
PRIKRMOVANIE
Význam:
Prikrmovať tuláčky je dobré na to, aby mali dosť výživy a tým pádom silu prežiť bez ochorení a lepšiu imunitu. Dobre kŕmené pouličné mačky sa vedia lepšie brániť proti parazitom a iným ochoreniam, aj zimu lepšie zvládnu a pravidelným kŕmením si na nás privyknú, čím ich potom ľahšie odchytíme na kastráciu. Vykŕmené a silné "divošky" majú aj vynikajúcu deratizačnú funkciu.
Spôsob:

Vyhliadnite si mačky, ktoré sa zdržiavajú na 1 mieste a vyzerajú podvýživene. Určite si čas, kedy im budete nosiť krmivo a vtedy chodievajte - ideálne za súmraku/po tme. Vysypte krmivo na zem tak, aby to neznečisťovalo chodník. Nemyslím si, že by boli potrebné nejaké misky - spôsobujú totiž neporiadok. Ak v blízkosti nie je prístrešie, dá sa vyrobiť malý prístrešok na krmivo, ak tam chcete nechávať napr. granuly do zásoby. Ideálne je však chodiť cca každý druhý deň, nechávať čerstvú potravu, ktorá je ihneď skonzumovaná bez odpadu. Keď si na Vás mačky privyknú, je čas plánovať kastrácie. Radšej sa ich však nedotýkajte a nehlaďte ich, aby ostali plaché a tým pádom majú vyššiu šancu prežiť.
Ešte stojí za zmienku, že pri kŕmení na seba zbytočne neupozorňujte, pretože tu spoločne na svete žijeme jednak so skvelými ľuďmi, ale žiaľ aj s ignorantmi, egoistami a spiatočníkmi 🙄
Krmivo:
Tuto je to troška zložitejšie, čo sa výberu krmiva týka. Keďže je to dobrovoľníctvo a stavím sa, že ktokoľvek toto číta, nie je zrovna milionár, treba vhodne zvoliť krmivo tak, aby nebolo ani drahé, ani mačkám neničilo zdravie.
Najvýhodnejšie krmivo z tých lepších pre mačky je toto (rátam jednotkovú cenu za kg):
Tieto konzervy niekedy dostanete aj 24ks balenie za ešte výhodnejšiu cenu.
Je to bez obilnín a čisto mäsové. Ale nech rátam ako rátam, lacnejšie som nenašla ani z tých menej kvalitných, ani na iných stránkach... Možno, ak má niekto známeho mäsiara a vie získať mäsové odrezky a nespotrebovateľné mäso (čerstvé, nie zelené🙄)...
Ak by ste si kvôli mačkám bez domova chceli siahnuť hlbšie do vrecka, rozhodne odporúčam balenie týchto granúl:
alebo
alebo
Sú to vysoko výživné granule a hodili by sa podávať na jeseň, nech micky naberú výživu na zimu. Sú síce určené mačkám 7r+ alebo mačiatkam, ale na ulici sa mačka "opotrebúva" rýchlejšie a aj krmivo potrebuje výživnejšie.
AVŠAK - opäť treba poznamenať, že aj lacnejšie mačacie granule sú pre tuláčky ešte vždy lepšie, než zvyšky ľudskej stravy. V ľudskej strave je obrovský obsah soli a mačkám to veľmi škodí.
Dám sem preto tip aj na lacnejšie granule, rátam samozrejme jednotkovú cenu za kg pri najväčšom balení:
Najhoršia vec, čo krmič môže spraviť, je sypať mačkám zvyšky jedla pre ľudí. To je skutočné bordelárstvo a vyčíhajú si na to aj potkany, holuby a iná zver. Krmivo pre mačky je ihneď skonzumované a iné zvieratá vycítia predátora, čiže sa na mieste zdržovať nebudú (alebo budú, ale len dovtedy, kým sa sami nestanú jedlom 😉).
DOČASNÁ OPATERA
Niekedy sa na ulici vyskytne prípad, kde je potrebná dočasná opatera. Dočaska znamená miesto, kde si mačička počká na nový domov. Pretože ešte predtým, ako sa micka môže inzerovať, že si hľadá nový domov, treba u nej vyzistiť povahu, vyliečiť ju (ak je chorá) a prípadne zistiť, na aké zdrav. ťažkosti je náchylná, odčerviť atď. Je to dôležité pre budúceho majiteľa, aby vedel, do čoho ide a mačka neskončila opäť v núdzi kvôli jeho nevedomosti a nedoriešenej veterine.
Na
Slovensku neexistuje niečo, ako útulok pre mačky a ak áno, nie sú ľudia na to,
aby sa niekto venoval vyslovene adopciám. Všetko robia dobrovoľníci vo svojich
domácnostiach. Napríklad najznámejšie OZ na Slovensku, Sloboda Zvierat, je aj najvyťaženejšie. Venuje sa preto najmä psom a na mačky nemá dostatočné kapacity.
prítulná mačka
Prítulnej, kontaktnej mačke hrozí väčšie nebezpečenstvo, než plachej, "ostrieľanej" ferálke. Môže to byť aj vyhodená alebo stratená mačka. Najlepšie je skontrolovať, či nemá čip, nafotiť ju a inzerovať, či náhodou niekomu nepatrí, najmä, ak vyzerá opatrovaná. Niekedy sa naozaj vráti majiteľovi stratený miláčik, ale vo väčšine to tak bohužiaľ nie je a micku nik nehľadá, čiže potrebuje nejaké bezpečné miesto.
zranená mačka alebo chorá mačka
Zranenej či chorej mačke bez domova treba poskytnúť veterinárne ošetrenie/operáciu a rekonvalescenciu, pretože inak by to bola pre ňu pomalá smrť na ulici. Aj keď je to už neliečiteľný beznádejný prípad, aj eutanázia je lepšia, než utrpenie. Takáto mačka, či už je socializovaná alebo nie (poskytnutím pomoci a opaterou sa socializuje), sa už na ulicu nemôže vrátiť.
Dočasnú opateru rozoberiem viac v samostatnom článku.
ZATEPLENIE

Na zimu je fajn vyrobiť pre cat-gang zateplené búdky, kde sa v najväčších mrazoch môžu ukryť pred zimou.
Ideál je plastový box, dovnútra zatepliť stenami z polystyrénu a vystlať senom. Boxy treba umiestniť na skryté miesto (do kríkov, hustého porastu a podobne), aby ich mačky nemali strach používať a aby to nepôsobilo ako odpad v okolí. Môže sa to ešte obaliť v igelite kvôli lepšej nepremokavosti a aj kvôli farbe, aby box splynul z okolím.
Uteráky a deky dovnútra nepatria - navlhnú. Samozrejme potom treba boxy udržiavať v čistote a občas (raz za sezónu) seno aj vymeniť 😉
PODPORA
Pokiaľ na predchádzajúce aktivity nemáte čas a napriek tomu by ste radi pomohli, ďalšia vec, ktorú môžete spraviť, je dobrovoľníkov finančne podporiť. Každé združenie, ktoré sa venuje záchrane zvierat má transparentný účet a Vy si viete skontrolovať, na aký účel boli peniaze použité. Existuje veľa združení s týmto zameraním a ľahko si ich vyhľadáte na internete. Peniaze darované združeniam sa využívajú najmä na veterinárnu starostlivosť, pretože tá je najdrahšia.
Aby ste sa vyhli rôznym podvodníkom, neodporúčam prispievať na osobné účty.
Ja napríklad pomáham cez OZ MačkySOS.
