ako je to s toxoplazmózou

20.07.2016

opatrnosť bez zbytočných obáv


Snáď najväčšmi diskutovanou témou v období tehotenstva ženy je v tomto ohľade mačka. Diskusie a mýty ohľadom mačky, gravidity a toxoplazmózy sú nekončiace a v každom príbuzenstve sa nájde "ochotná" teta, ktorá vyloví "zaručene overené" správy o tom, ako mačka zapríčinila potrat alebo narodenie poškodeného dieťaťa.

Toxoplazmóza je ochorenie, ktoré sa prenáša zo zvierat na človeka a je spôsobené parazitom Toxoplasma gondii. Tento parazit bežne napáda stavovce, najčastejšie vtáky a hlodavce, ale konečným hostiteľom, kde parazit nadobúda schopnosť množiť sa, sú mačky.

Mačka sa môže nakaziť konzumáciou infikovaného vtáka, hlodavca, prípadne iného surového mäsa. Infikovaná mačka vylučuje v stolici 2-3 týždne po nakazení vajíčka Toxoplasmy. Po tomto čase prestáva byť mačka infekčná, vytvorí si protilátky a ani pri prípadnom ďalšom nakazení už vajíčka Toxoplasmy nevylučuje. To znamená, že mačka môže nakaziť človeka iba vo fáze akútnej toxoplazmózy, ktorá trvá 2-3 týždne. Potom už nie.

Naviac, vylúčené vajíčka potrebujú minimálne 24-hodinový pobyt na vzduchu na dozretie, aby sa stali nebezpečné pre človeka a bol sa schopný z nich vyliahnuť parazit.

Nákaza človeka toxoplazmózou je možná viacerými spôsobmi:

- konzumáciou surového alebo nedostatočne tepelne upraveného infikovaného mäsa

- konzumáciou zle očistenej zeleniny

- konzumáciou infikovaných vajec a nepasterizovaného mlieka,

- kontaktom s infikovanými mačacími výkalmi holými rukami a následnou nedostatočná hygiena. 

Neodvažujem sa napísať - konzumáciou infikovaných mačacích výkalov, ale v praxi je to tak. Dozreté vajíčko z výkalu sa musí dostať do tráviaceho traktu človeka.

Podľa výskumov asi 60% ľudí toxoplazmózu prekonalo, pričom najčastejšia príčina (80%) sa uvádza konzumácia nakazeného (polo)surového hovädzieho mäsa (poznáte to - ochutnáme mäsíčko, či už je uvarené, prípadne tatárske bifteky). Zvyšných 20% sa delí medzi zle umytú zeleninu a mačky.

Pre človeka s dobre fungujúcou imunitou je to pomerne ľahko zvládnuteľné ochorenie, ktoré sa buď vôbec neprejaví alebo má podobné príznaky ako chrípka. Príznaky (ak nejaké sú) o niekoľko dní zmiznú, človek si vytvorí protilátky a je doživotne chránený pred každou ďalšou infekciou parazitom Toxoplasma gondii.

Ak má človek v krvi protilátky toxoplazmy typu IgG, znamená to, že v minulosti prekonal nákazu, nakoľko buď prišiel do styku s toxoplazmózou alebo prekonal infekciu. Tieto protilátky však človeka po celý život chránia, už nemôže prekonať akútnu toxoplazmózu, ktorá je nebezpečná pre vyvíjajúce sa dieťatko.

Naopak, akútna toxoplazmóza sa prejaví protilátkami typu IgM.

Pre majiteľov mačiek obávajúcich sa toxoplazmózy:

- Ak máte bytovú mačku, nekŕmte ju surovým mäsom. Pokiaľ jej potravu bude tvoriť priemyselná strava (granule, konzervy) a varené mäso, má prakticky nulovú šancu, že sa infikuje toxoplazmózou.

- Mačací záchodík čistite aspoň raz za 12 hodín, aby ste nedali šancu vajíčkam Toxoplasmy dozrieť a stať sa infekčnými.

- V žiadnom prípade nie je nutné sa mačky zbavovať, prípadne počúvať rady typu "Nehladkaj ju, nemaznaj sa s ňou". Žiadna štúdia doteraz nepreukázala prenos toxoplazmózy samotným kontaktom s mačkou.

Takýmito opatreniami si môžete byť istí, že ste spravili maximum pre to, aby ste sa toxoplazmóze vyhli. A ak máte ešte stále pochybnosti, môžete zvieratko odniesť k veterinárovi a po jednom odbere krvi budete vedieť, či je vaša mačka infekčná.

Častý je prípad, že vám váš lekár povie - buď tehotenstvo alebo mačka. Bohužiaľ, často majú doktori v hlave zakódované spojenie tehotenstvo - mačka - toxoplazmóza s veľkým červeným výkričníkom, v skutočnosti však o prenose nákazy od mačiek nič nevedia. A nejedná sa len o ľudských, ale aj zvieracích doktorov.