o krmive

07.02.2021

"carnivore exclusive"

Budem vyberať veľmi konkrétne veci a ušetrím Vám kopec času 😉 Aby ste nemuseli čítať zloženie každého krmiva a zamýšľať sa, či je vhodné. Napíšem sem aj všeobecné odporúčania.

Treba však čítať s porozumením, teda logicky - ak máte napríklad mačku, ktorej je veterinárom odporučená renálna diéta, všeobecným radám o krmive sa určite neriaďte.

Ako a čím kŕmiť mačku? 

Kedysi, keď som toho o mačkách moc nevedela, som kŕmila komerčnými krmivami. 

Komerčné krmivá, tie z televíznych reklám (Whiskas, Friskies, Kitekat, Propesko, Sheba, Brunos, Félix.....atď) obsahujú farbivá a dochucovadlá, preto mačkám chutia. Inak ale vhodné nie sú a neodporúčam ich - časom im môžu poškodiť obličky kvôli vysokému obsahu obilnín a zničiť zuby tvorbou zubného kameňa. Môžu sa tiež spolupodieľať na vzniku chronických chorôb (diabetes, močové kamene,...atď.). Ak sa pozriete na obsah, zistíte, že obsahujú žalostne málo mäsa. Problém zvykne byť aj obsah škrobov, sóje a cukru. 

⚫ Potom, ako "poučená" som prešla na konzervy s vysokým obsahom mäsa a granuly som považovala za zbytočné. 

Chcela som im dopriať niečo "prirodzené" a môj argument znel, že predsa aj divoké mačkovité šelmy sa živia mäsom. Tu sa mi stala vec, že 4-mesačné mača v mojej opatere malo kriticky nízky obsah minerálov v krvi a začalo mať problémy s kĺbmi. Samozrejme to nebolo len stravou, mača muselo mať na to aj gen. predispozíciu a taktiež rýchlo vyrástlo za krátky čas; no ale absencia granúl sa spolupodieľala na tomto probléme.

čiže ani jedna forma môjho kŕmenia nebola správna

Mačka je mäsožravec. Ale toto je nutné rozviesť trocha viac do detailov, pretože ako som spomínala, aj ja som si kedysi všeličo myslela...a myslela som si zle 🙂

Mačkovité šelmy, ako napr. mačka divá (felis silvestris silvestris) sú výlučné mäsožravce a živia sa mäsom. Pri požieraní ulovenej koristi však skonzumujú aj rôzne orgány, surové kosti a chrupky, obsah žalúdka a čriev; tým získavajú probiotiká, vitamíny, minerály a vlákninu. Tieto šelmy majú iný organizmus s odlišnými potrebami, než organizmus mačky domácej.

Mačka domáca (felis silvestris catus) nie je divoké zviera a už nepatrí do prirodzeného ekosystému, čiže strava prirodzená pre jej divokých predkov pre ňu samotnú už prirodzená nie je a jej organizmu nestačí. Nezíska všetky potrebné vitamíny a minerály z čistého mäsa a/alebo koristi. Do stravy mačky domácej treba tieto, pre ňu potrebné živiny pridávať; pridávajú sa najmä do kvalitných granúl.

ZLOŽENIE KRMIVA

Základ stravy pre našich domácich mačacích kamošov by malo byť ešte vždy mäso a orgány ako pri ich divokých príbuzných, avšak v 2 rôznych formách: suchej (granuly) a vlhkej (surové a varené mäso, konzervy/kapsičky). V obidvoch formách stravy by mal dominovať obsah mäsa a orgánov, ale nie je to nevyhnutné - záleží aj od iných okolností.

Ak sa dá, vyhýbajte sa krmivu s obsahom: sóje, obilnín, cukru, škrobov. Tieto zložky môžu "dopomôcť" k rozvoju diabetu, zubného kameňa, zápalu ďasien, alergií a tiež obezity.

KRMIVO KOMPLETNÉ vs. DOPLNKOVÉ

Na obale každého krmiva je uvedené, či sa jedná o kompletné alebo doplnkové krmivo. Ak je krmivo kompletné, môžete podávať len to a nezáleží, či je vo forme konzerv alebo granúl. Ak je doplnkové, nestačí to a treba čosi pridať.  

Veľmi dlho som si myslela, že mačke môže stačiť kvalitné mäso, granuly som považovala za doplnok...a nie je to tak 🙃 Totižto, ak by mala mačka - čisto teoreticky - po celý život k dispozícii len kvalitné granuly, môže tak v pohode prežiť bez toho, aby jej nejaké živiny chýbali. Naopak, ak by mala k dispozícii iba mäso (akokoľvek kvalitné a čerstvé), živiny nie sú postačujúce.

Takže nezáleží od formy (mäso/granule/konzerva), ale od toho, či je krmivo kompletné. Doplnkové krmivo možno využiť ako časť denného menu.

ZNAČKA KRMIVA

Mačku je najlepšie kŕmiť 1 značkou a nemeniť to (prípadne výnimočne). Mačka má rada stereotyp a jej organizmus tiež. Ľahko sa totiž stáva, že pri častom striedaní mačka krmivom ohrdne, lebo čaká iné, nové a "lepšie". Vy by ste mali byť pánom situácie a zvoliť mačke vhodné a kvalitné krmivo. Inak si Vás mačka pekne vycvičí a už sa jej nezavďačíte ničím.

Kŕmenie stále rovnakou značkou má aj výhodu takú, že ak sa prejavia zdrav. ťažkosti v podobe zvracania alebo hnačky, nebudete musieť pátrať po tom, či mačke sadlo/nesadlo nejaké nové krmivo a hneď budete vedieť, že to so zmenou krmiva nesúvisí (ak bola dlhodobo kŕmená tým istým).

AVŠAK - musím poznamenať, že aj nekvalitné mačacie krmivo je ešte vždy lepšie, než zvyšky, akokoľvek kvalitnej a "domácej" ľudskej stravy. Mačky nie sú ošípané, nesypte im do misiek zvyšky, a to ani tým pouličným mačkám. O kostiach ani nehovoriac. V ľudskej strave (mäso) je na mačací organizmus obrovský obsah soli a mačkám z toho odídu obličky. Okrem mäsa zväčša ostávajú zvyšky ľudskej stravy nedotknuté a tvoria zbytočný odpad - pre mačku sú cestoviny, zemiaky alebo ryža podobné, akoby Vám niekto dal kúsky molitánu alebo trávy a očakával, že ich zjete.


🥩 konzervy

Ja mám svoje 2 mačky a mávam aj nejaké v dočasnej opatere, preto volím čo najlepší pomer ceny a kvality. Väčšinou kŕmim zn. Animonda alebo Smilla (a popri tom podľa individuálnych potrieb každej mačky, ktorú mám v dočasnej opatere):

Animonda Carny

Smilla


Ďalšie vhodné krmivá bez obilnín a s vysokým obsahom mäsa:

Cosma

🍥 granuly 

...áno, spisovne to je "granuly" a nie granule 🙂

Vhodné granuly majú nízky podiel obilnín a čo najvyšší podiel mäsa. Mali by tiež obsahovať všetky potrebné vitamíny a minerály.

Najlepšia všeobec voľba - dobré zloženie a zároveň mačkám chutí - je zn. Farmina , ale nie najlacnejšie.

Ďalšie granuly strednej a vyššej kvality:

Animonda

Smilla

Applaws

Purizon

samostatná kategória zvaná "ROYAL CANIN"

"Royal" = kráľovský; "Canin" = môže byť odvodené od dentes caninus = očný zub (u mäsožravcov ľudovo povedané tesák) Kráľovský tesák 🙂

Toto krmivo sa vymyká mojim všeobecným radám ohľadom obsahu mäsa, preto o ňom napíšem zvlášť odstavec.

Neobsahuje totiž nejako extra veľa mäsovej zložky, ani obilniny sa mu nevyhýbajú, no napriek tomu je to dobrá voľba.

Tu sa dočítate o tejto firme viac.

V skratke ide o to, že ich receptúra je premyslená do toho najmenšieho detailu čo sa nutričných hodnôt týka, čiže mačička isto strádať nebude ani pri zvolení takéhoto krmiva. Ak je mačke indikovaná určitá diéta, RC máva ako jedna z mála značiek na trhu vhodné a dostupné krmivo.

Royal Canin má bežnú a veterinárnu radu krmív. 

Veterinárna rada by mala byť vždy iba na odporučenie veterinárom. Má totiž svoje indikácie aj kontraindikácie. Je to krmivo, ktoré pomáha liečiť nejaký konkrétny zdravotný problém. Táto rada sa delí na krmivá podľa typu ochorenia (napr. pre mačky s diabetom, pre obézne mačky, pre obličkárov, pre alergické mačky...atď.).

Aj bežná rada od RC má rôzne delenia. Napríklad podľa obdobia života, podľa plemena alebo ak chceme niečomu predísť (napr. zubnému kameňu) a niečo zlepšiť (napr. kvalitu srsti).

Príklad: 

Zadovážime si mačiatko vo veku 3 mesiacov. Kŕmime ho konzervičkami RC Mother&Babycat a granulami RC Mother&Babycat. Výrobca udáva, že toto krmivo je určené pre mačiatka vo veku 1-4 mesiace, teda je určené ešte pre mliečne zúbky a malé papuľky. 

Mačiatko začne vo veku 4-5 mesiacov meniť zuby z mliečnych na trvalé, preto môžeme prejsť na krmivo pre trvalý chrup: kapsičky RC Kitten vo forme peny, kúskov v omáčke alebo v aspiku podľa preferencií Vašej mačky + granuly RC Kitten. Táto strava je vhodná až do veku 1 roka. Po kastrácii vo veku 6 mes. môžeme prejsť na granuly Kitten Sterilised.

V 1 roku veku sa z mačiatka stáva tzv. "junior" (tým ostáva do 2 rokov). Tu už môžeme vyberať, ktoré krmivo zvolíme, pretože máme viac možností. Keďže v tomto veku má micka už po kastrácii, môžeme zvoliť granuly RC Sterilised. Ak má mačička sklon k prežieraniu alebo nie je príliš pohybovo aktívna, ako prevenciu pred priberaním môžeme kŕmiť s RC Indoor - toto krmivo napríklad aj redukuje pach trusu, ale všeobecne je vhodné pre mačky žijúce v interiéri. Indoor granúl je niekoľko typov.

V názvoch sa ukrývajú linky na granule, no ku každému typu existujú aj kapsičky, pri niektorých typoch aj niekoľko druhov.

Od 2 rokov veku je mačka fyzicky "adult", čiže dospelá. Opäť tu máme veľa možností, ktorý typ krmiva RC zvoliť. Pri značke RC je skutočne z čoho si vyberať podľa individuálnych potrieb Vašej mačky.

Od veku 7 rokov sa micka stáva tzv. "seniorom v 1. fáze". Ešte stále ju môžeme kŕmiť krmivom pre dospelé mačky, no môžeme vyskúšať aj napr. RC Sterilised 7+, alebo RC Indoor 7+. V tomto veku sa zvyknú ukazovať aj prvé zdravotné problémy, takže už RC krmivom môžete riešiť aj prevenciu rôznych zdravotných záležitostí (napr. prevencia vzniku struvitov, starostlivosť o zuby, srsť, vyberavosť v jedle, citlivý žalúdok, bezoáre,...)

Vo veku 12 rokov je mačička "seniorom v 2. fáze" a opäť tu máme pre ňu vhodné krmivko: RC Ageing Sterilised 12+ (podporuje udržanie ideálnej hmotnosti) alebo RC Ageing 12+ (zameriava sa skôr na citlivé zuby a ďasná). V tomto veku je skvelé, ak ešte micka nepotrebuje žiadnu veterinárnu radu krmiva. Ale - mačky sa pri dobrej genetickej výbave a starostlivosti hravo dožijú aj 20-ky, nezabúdajte 😉

Ak sa aj rozhodnete, že budete kŕmiť svoju mačičku iba krmivom Royal Canin, nič nepokazíte, ak jej budete dávať niekedy aj čerstvé premrazené surové mäsko.


🥛 o mlieku

Najskôr rozoberiem argument "naše staré mamy odjakživa mlieko mačkám dávali":

Naše staré mamy síce mlieko mačkám dávali, ale to neznamená, že im mlieko neškodilo. Pravda, existujú jedince, ktorým mlieko neškodí, sama mám takú jednu mačku.

Avšak kedysi veľmi silno pochybujem, že sa vôbec nejako riešil zdravotný stav mačiek - naše staré mamy totiž nepoznali veterinu. Nikto si nevšímal, či má mačka hnačku alebo zvracia - mačky boli prevažne vonku určené na lov hlodavcov a určite nešli vykonávať potrebu k človeku. Mačky sa vtedy dožívali tak 4-7 rokov max.

Teda mlieko mačkám škodilo vždy (nie každému jedincovi) rovnako, ale ľudia to neriešili, pretože každá doba má iné problémy a len vývojom dopredu môžeme riešiť problémy čoraz viac do hĺbky.

Mačky mlieko k svojej výžive nepotrebujú. Chutí im, ale vôbec ho nepotrebujú - viac môže narobiť škôd, než úžitku.

Väčšina mačiek nevie stráviť laktózu a majú potom tráviace problémy počínajúc hnačkou, plynmi, zvracaním a končiac nedostatočným vstrebávaním živín. Pri každej mačke je to veľmi individuálne.

Ak už chcete spestriť mačke jedálniček mliečkom (najmä mačiatkam), zvoľte celkom určite radšej mlieko určené pre mačky napr. od zn. Smilla, Catessy alebo Whiskas (toto je jediný dobrý produkt od tejto značky 😂), pretože má zredukovaný obsah laktózy a zloženie viac prispôsobené mačaciemu tráveniu. Ďalšia možnosť je mlieko bez laktózy.

Napríklad mojej mačke Lune neškodí ani laktózové. Moja druhá mačka Pusinka má hnačku z mlieka pre mačky a zvracia z bezlaktózového. Aj keď ma hypnotizuje očami, mliečko dostane teda vždy len Lunka.

Mlieko (samozrejme myslím to mlieko určené pre mačky) môže byť vhodné pre mačky, ktoré nepijú toľko tekutín, ako by mali a potrebujú hydratáciu (napr. pri rôznych ochoreniach).


Krmivo a potreby nakupujem na stránke ZOOHIT.

Keďže sú tam v ponuke veľké a výhodné balenia krmiva, v konečnom dôsledku to vyjde lacnejšie, než kupovanie konzerv po jednom zo supermarketov (ktoré obsahujú aj tak šrot) alebo z "chovproduktov" - tam kúpite dobre, ale zbytočne draho. Na tomto Zoohite nájdete aj škrabadlá, podstieľky, hračky...a mnoho iného. Tovar príde cca o 3 dni od objednania.