o ostatných potrebách

09.02.2021

*opäť Vám to uľahčím konkrétnymi linkami*

PODSTIEĽKY A TOALETY


Existujú 3 základné druhy podstieľky: bentonitová, rastlinná a silikátová. Ďalej sa delia na hrudkujúce a nehrudkujúce.

Bentonitová je asi najpoužívanejšia. Vyrába sa najmä z ílu a funguje tak, že keď sa mačka vymočí, vyformuje ľahko odstrániteľnú hrudku. Túto podstieľku nikdy nesplachujte - upcháte si záchod. Patrí do komunálneho odpadu.

Výhodná kúpa:

Kato

Tigerino

Biokats

Benek

Rastlinná funguje na rovnakom princípe, ako bentonitová. S tým rozdielom, že hrudky moču a trusu sa môžu splachovať do záchodu, pretože je to odpad biologicky odbúrateľný a rozpustný vo vode.

Napríklad:

JRS Cat's Best

Benek

Silikátová je úplny opak. Nevytvára hrudky, vyhadzuje sa len trus. Moč sa vsiakne a táto podstieľka jeho pach neutralizuje. Po "prečúraní" sa vymení celá. Mne osobne sa to zdá nehygienické.

Túto podstieľku Vám odporučiť neviem, keďže som ju skúšala len raz a pravdepodobne som si vybrala nesprávnu značku. Mačička ju nepoužívala - išla vedľa WC. Ostatné mačky ju síce použili, ale mne vadil jej pach. Určite už existujú aj lepšie druhy silikátových podstieľok s väčšími absorbčnými a neutralizačnými vlastnosťami, niektoré dokonca aj hrudkujúce.

Toalety máme kryté a otvorené. 

Mačky do WC učiť netreba, robia to inštinktívne. Otvorenú toaletu používajú bez problémov. Krytú s jednou podmienkou - na začiatok by som rozhodne odporučila zvesiť lietacie dvierka. Počkala by som, kým sa micka bude cítiť ako doma a Vy si budete istí, že toaletu používa suverénne, sebavedomo. Zo začiatku sa totiž bude hanbiť a bude troška bojazlivá, preto by ju dvierka mohli vyviesť z miery a ona by tak mohla vyhľadať nevhodné miesto na vykonanie potreby.

Ja napríklad mám všetky toalety kryté, ale bez dvierok. Keďže sa u mňa v opatere micky striedajú, nechce sa mi zakaždým čakať a striedavo dvierka zvesovať a zavesovať.

Podľa mojich skúseností je úplne najobľúbenejšia táto XXL toaleta, pretože mačky majú radi priestor na otáčanie sa a zahrabávanie.

Zvláštnym druhom, u niektorých mačiek veľmi obľúbeným, je hop in toaleta, do ktorej sa naskakuje zvrchu.

Keď sa u mňa ocitne nová mačka, najskôr jej pripravím otvorenú toaletu a až keď sa presvedčím, že ju používa suverénne, vyskúšam krytú. Ešte sa mi nestalo, že by mačka krytú odmietla. Ale zachovávam tento postup a - bez dvierok 😉

Existujú potom ešte všelijaké špeciálne a samočistiace toalety, ja ich volám "fantasmagorické". Ak má niekto čas a peniaze, prípadne nadšenie skúšať netradičné veci, nech sa páči 🙂


ŠKRABADLÁ A ZARIADENIE VÁŠHO BYTU


škriabanie nábytku

Ak má mačka k dispozícii správne škrabadlo, inštinktívne uprednostní to. 

Avšak - ani tu sa nedá na 100% vylúčiť používanie nábytku. Mačku väčšinou zaujímajú čalúnené plochy alebo kožené/koženkové plochy. V tomto má tiež každá mačka inú "úchylku" Pred mojou 12r britkou Lunou musím skrývať peňaženky a kabelky - nie že by bola zlodejka 😅 no miluje ich driapať (koženka). Mačky tiež zvyknú obľubovať škriabanie koberčekov. 

Mačky sú vhodné zvieratá do minimalisticky zariadeného bytu. Pre ľudí, ktorí veciam neprikladajú prílišnú hodnotu. Nie sú to síce také ničiteľky, ako zvyknú byť napr. šteniatka, ale ak už nejaké sklony majú, je ťažké ich to odučiť - je to skutočne veľmi individuálne. Všetko sa ale dá prispôsobiť, keď človek chce - napr. ak si mačka nájde miesto na gauči, ktoré škriabe, dá sa to prekryť plochou škrabacou doskou určenou na pazúriky. Rovnako tak záleží na materiáli, ktorý mačka škriabe - napr. ja mám gauč, ktorý ak by škriabali, vidno to nie je. Ale nezvyknú mi škriabať gauč. Mám tak zariadený byt, že jediné vhodné miesto na škriabanie je pre mačky práve to škrabadlo 🙂

Tiež stojí za zmienku, že mám skrinky a police uspôsobené na skákanie a lozenie bez toho, aby bola nábytku spôsobená nejaká újma.

Hodím sem linky na škrabadlá, ktoré ja osobne považujem za vhodné (mačka ich využije, sú pevné a nie je to "ozruta" = zbytočne prekombinované).

menšie/stredné:

Olga (tento úplne obyčajný kmeň je prekvapivo veľmi obľúbený medzi mačkami)

NP Jasmine L

NH stredné

väčšie:

Karlie Banana Leaf

Banana Leaf Bali

NP Orchid M

Erebus

Jumbo

Nordic

Vincenzo

Flower

Royal Silver

NP Amaryllis L

NH väčšie

NP Orchid L

Havana

Laguna

mega/po strop:

NP Magnolia XL

NP Magnolia

NP Jasmine XXL

NP Orchid

Catherine

Flower XXL

Orion

NP Magnolia po strop

Ak na takéto škrabadlá nemáte miesto, nevadí. Existujú aj rôzne dosky umiestniteľné na rohy stien, alebo kartónové škrabacie dosky (ktoré sú medzi mačkami tiež obľúbené). Súčasť kartónového škrabadla je aj sáčok so sušenou mačacou mätou, ktorú vysypete do škrabacej plochy a mačkám bude škrabadielko príťažlivé na použitie.

chodenie na linku a stôl

Napríklad mačky u mňa majú mačky prístup všade, ale musím povedať, že od toho to nezáleží. Ja ich síce (tie dočasné) vytrvalo učím, syčím na ne a zhadzujem ich napr. z linky keď robím jedlo - na niektoré to platí, na iné nie - záleží to aj od povahy mačky. Napr. mača do 6 mes. väčšinou lezie naozaj všade - 100x som ich zhodila z linky a 101.x vyšli späť 🙂

Niektoré zas naopak - až tak často mi na linku nechodia, kým sú u mňa v opatere (ešte asi ostýchavosť) a až v novom domove sa naplno uvoľnia a sú sami sebou, k čomu žiaľ niekedy patrí aj toto.

Záujemcov o adopciu a nových majiteľov mačiek sa vždy snažím v rámci mojich možností upozorňovať na povahu mačky, avšak tá sa môže zmeniť so zmenou prostredia, takže nie vždy to ide 🙄

Taktiež ide o teritórium - mačka sa môže naučiť vo Vašej prítomnosti nechodiť na linku (považuje to za Vaše teritórium), ale keď nebudete doma...rada využije aj cudzie teritórium, ak sa jeho vlastník nenachádza v blízkosti. Tak to chodí aj medzi pouličnými mačkami.

Väčšina mačiek má rada vyvýšené plochy, ale niektoré zas nie. Napr. kocúr môjho otca výšky nemusel, on maximálne na gauč vyskočil, ani ako mačiatko nebol aktívny.

Je vedecky dokázané, že na kuch.linke je viac baktérií ako na WC...preto ja napr. nedezinfikujem zakaždým, ako mi tade mačka prejde. Ak akurát nepripravujem jedlo, nie je celkom možné ustriehnuť, či mi tam mačky chodia - niekedy sa zobudím a pozerám - mačka spí na linke. Nezobudím ju 🙂 

Nemyslím si, že niečo také sa mačku dá na 100% naučiť, možno len obmedziť. Niektoré tam skrátka sami od seba nechodia, niektoré vždy a niektoré sa dajú vycvičiť, aby tam nechodili (stále len v prítomnosti majiteľa - aj ten kocúr môjho otca v jeho neprítomnosti spával na stole a robil si "párty" - zistili sme podľa chlpov a pokrčeného obrusu).


MISKY


Misky s jedlom a vodou určite nedávajte do blízkosti toalety. Mačky majú pud, ktorý im hovorí, že voda/jedlo v blízkosti toalety je kontaminované. Niektorým mačkám aj voda v blízkosti jedla vadí (aj voda môže byť kontaminovaná rozkladajúcim sa mäsom). Je mi jasné, že pravdepodobne v žiadnej normálnej čistej domácnosti ku kontaminácii nedôjde, ale tieto mačacie pudy súvisiace s čistotou prostredia sú silné a nie je ich príliš možné ovládať. Nechcem tým povedať, že by jedlo a vodu v blízkosti WC vyslovene odmietali, ale nie je im to príjemné.

Na krmivo mačky obľubujú plytšie misky s okrajom, čapaté mačičky (britská, perzská...) aj bez okraja. Mačka nemá taký dlhý pysk ako pes, nevie sa teda poriadne najesť z hlbokej misky. Mačky všeobecne jedia aj oveľa menšie porcie, než psy, postačí teda menšia miska.

Na vodu môže byť logicky hlbšia miska, kľudne aj väčšia a ťažšia z dôvodu fyzikálnych zákonov 😏 

Niektorí ľudia používajú fontánku pre mačky. Vyskúšala som a za mňa - lepšie mi je každý deň dávať mačkám čerstvú vodu do obyčajnej misky, než 1x do týždňa rozoberať celú fontánku a čistiť od slín, chlpov a vodného kameňa.


HRAČKY A DROGY


Áno, drogy, nepomýlila som sa 😀 

Existujú 2 mačacie drogy, ktoré sú však bezpečné, nenávykové a neškodia mačkám. Len im voňajú a micka s nimi môže predviesť celkom milé divadielko, ako sa snaží ich čo najviac poobtierať 😊

Sú to rastliny predávajúce sa v sušenej forme. Valeriána lekárska (baldrián, kozlík, valeriana officinalis) a kocúrnik obyčajný (catnip, mačacia mäta, nepeta cataria).

Valeriána sa predáva v lekárni a je to vlastne čaj na upokojenie. Smrdí ako 10rokov neumyté nohy alebo mačacia riť (prisahám). V podobe čaju po zaliatí vriacou vodou už nesmrdí. Mačkám ale samozrejme vonia v tej "raw" verzii 🤘 Pravdepodobne preto, lebo tento pach v nich evokuje pach výlučku z pachovej žľazy nejakej, pre nich mimoriadne atraktívnej mačky.

Kocúrnik nemá pre ľudí žiaden pach. Je to druh mäty. Mačkám však veľmi vonia a rady sa v ňom napríklad váľajú. Existujú aj hračky pre mačky plnené kocúrnikom a túto bylinku si môžete aj vypestovať, pretože sa predávajú semená.

nepeta cataria
nepeta cataria

A k hračkám toľko - ak sa hrá majiteľ s mačkou, čokoľvek môže byť hračka. Motúzik, vrchnák od fľaše, pokrčený alobal. Dôležité je venovať sa jej. Lenivé mačky niekedy len sledujú pohyb hračky, ktorou hýbe majiteľ a to im stačí, pretože to berú tak, že sa im majiteľ venuje. Naopak - aj tá najkrajšia hračka môže byť nudná bez aktivity majiteľa.

Mačky majú všelijaké úchylky na predmety. Počas poskytovania dočasných opatier som si všimla mačky, ktoré mi z lekárničky vyberali štuple do uší, potom mačky pojedajúce šnúrky (na toto pozor - to už nie je hra), aportujúce mačky, futbalistov (mäkké loptičky a alobalové guľôčky), vtáčkarky (pravé vtáčie pierka - a to rozoznajú ich pravosť!) a tiež bežcov (najlepšia hra je naháňačka) a bitkárov (klbčenie s inými mačkami). Jeden kocúr mi zas pravidelne chodil v noci z baru zhadzovať ovocie a kotúľal si ho.

Zväčša len mačiatka sa zahrajú aj sami s hračkou. Dospelákov treba lákať! 😀 Inak si to vynahradia v noci a budú Vás budiť. Alebo im zadovážiť mačacieho kamoša...lebo to je tá najlepšia hračka 😊


SIEŤKY, ZABEZPEČENIE OKIEN A BALKÓN


Ako som spomínala v základnom manuáli, mačky a okná/balkóny nie sú dobrí kamaráti. Teda, až kým tie okná/balkóny nie sú riadne zabezpečené proti vypadnutiu - potom sa z nich stanú veľmi dobrí kamoši 😎

Často postačia aj obyčajné sieťky proti hmyzu na okná. Veľmi to závisí od správania mačičky, jej veku a aktivity. Pri aktívnych drobcoch je potrebná pevnejšia sieťka, pretože mávajú tendenciu po nej šplhať.

V rodinných domoch alebo bytoch na prízemí by som zas odporučila mriežku na vyklápacie okná.

Má to jeden dôvod - mačka vidí, že cez vetračku by sa teoreticky mohla dostať von, uvedomuje si prízemie a je zvedavá na nové teritórium. Či už ju von na záhradu púšťate alebo nie, môže ju napadnúť vyskúšať to aj cez vetračku. Bohužiaľ, takéto prípady často končia smrťou, pretože mačka sa tam doslova obesí. 

Balkón je kategória sama o sebe. Ak ho chcete mačkám sprístupniť, aby ste ho napr. v lete mohli nechávať dokorán a tráviť na ňom čas, dajte si ho zasieťovať sieťkou na to určenou. V konečnom dôsledku to celkom dobre vyzerá a micka sa bude môcť bezpečne pozerať na vtáčiky alebo loviť mušky.

Tu kúpite siete na balkón.

Všimnite si, že existujú aj transparentné siete, ktoré vôbec nebránia výhľadu 😊 Ako to môže vyzerať je dolu na fotkách.

Za zmienku stoja aj voliéry. Teraz nemyslím také obrovské klietky na záhrade, ale na oknách a balkónoch. Je to v podstate sieť z kovu vyrobená na mieru Vašich okien a balkónov. Na Slovensku to robí tento výrobca.

Nielenže vyrába okenné a balkónové voliéry, ale aj montuje klasické siete, ak by sa Vám do toho samým nechcelo púšťať.