2) základný manuál

11.11.2017

starostlivosť o mačku v interiéri

Tieto jednoduché základné informácie ohľadom starostlivosti o mačičku sa zídu každému, kto sa rozhodne si zaobstarať mačku, najmä ak ide o jeho prvú mačku.

Aby ste vedeli, do čoho idete, keďže v ideálnom prípade s ňou budete zdieľať 20 rokov života, ktorých sa mačky zvyknú hravo dožiť.

Neuznávam informácie typu "jedna pani povedala" a rôzne zastaralé názory ohľadom starostlivosti o mačky. Učíme sa a získavame informácie celý život.

Za čias našich starých materí sa mačky chovali prevažne vonku kvôli lovu myší. Ich zdravotný stav a rozmnožovanie sa kontrolovalo zabíjaním "zbytočných" jedincov, odčervovalo sa "naslepo" (ak vôbec), kŕmilo sa mliekom (lebo mačke chutí), mačacia prirodzene nezávislá povaha bola nesprávne pokladaná za samostatnosť a schopnosť uživiť sa...atď.

Mačky voľne žijúce na dedinách a v uliciach sa dožívajú 4-7 rokov.

Vyspelejšia ľudská spoločnosť však postupne zistila, že mačka môže byť okrem prirodzeného deratizátora aj príjemným spoločníkom a už dávno existujú oveľa humánnejšie metódy kontroly jej rozmnožovania a tiež pokrok vo veterinárnej medicíne.

Mačky, o ktoré je správne postarané, sa v zdraví zvyknú dožiť 15-20 rokov.

Objavili sa tiež nové spôsoby chovu a dnes už dostanete v obchodoch najrozličnejšie potreby a vynálezy pre našich mačacích kamarátov. Toto čistotné a elegantné zviera nám už dnes môže skrášľovať príbytok bez toho, aby mu hrozilo nebezpečenstvo, ale tiež bez toho, aby mu niečo chýbalo.

VÝBAVA

- miska na vodu a potravu

- hračky (loptičky a udice)

- škrabadlový strom

- záchodík s lopatkou (lopatkou čistíte záchodík a odstraňujete z neho hrudky moču a trusu)

- prepravka

Prepravku mnohí majitelia mačiek opomenú, ale je dôležitá. Stáva sa často, že sa mačička pri prenose stratí. Môže byť zvyknutá a naviazaná na Vás, no stačí že sa niečoho zľakne, doslova sa vám "vyleje" z náručia a už jej niet. Mačka v neznámom prostredí reaguje inak, ako doma.

Prepravky pre mačky by sa mali líšiť od prepraviek na psov. Kým malému psovi postačí taška, o ktorú je pripnutý vôdzkou a trčí mu z nej hlava, mačacia prepravka musí byť celá uzatvárateľná a pevná. Ideálne aj ľahko čistiteľná - plastová a čo najjednoduchšia.

CESTOVANIE

Mačka je silne teritoriálne zviera, je viac viazaná na svoj domov a jeho zariadenie, ako na človeka. Keď nemusíte, neberte mačičku nikam. Je to pre ňu stres - môže utiecť, stratiť sa, zmeniť správanie a získať rôzne zlozvyky, ako napr. cikávať mimo WC.

V prípade Vášho odcestovania stačí zabezpečiť, že k Vám príde niekto 1x denne nakŕmiť, vyčistiť záchodík, pohrať sa a pomaznať.

Mačička by si celkom určite vybrala radšej samotu, než zmenu. Preto neodporúčam "mačacie hotely", cestovanie s mačkou a stráženie u niekoho iného doma.


HYGIENA

Krátkosrstú mačku netreba kúpať, robí to sama svojim viacúčelovým jazykom. Ak už, najlepšie počas letných horúčav, 1x do roka.

Uši čistiť iba ak sú znečistené ušným mazom, ideálne vlhčenými obrúskami určenými pre zvieratá. Produkcia mazu je veľmi individuálna - niektorým mačkám netreba čistiť uši vôbec, iným 1x do mesiaca.

Je veľmi vhodné pravidelne strihať pazúriky - zastrihnúť špičky vtedy, keď sa končekmi zachytáva na čalúnení alebo keď už vidíte, že sú príliš ostré.

Podstielku do záchodíka odporúčam dobre hrudkujúcu - jednoducho sa odstraňujú hrudky lopatkou. Odpad patrí do vrecka a komunálneho odpadu. Existujú aj splachovacie podstieľky.

Zmierte sa prosím s tým, že podstielku budete mať všade, ak ju ihneď nepozametáte, keď mačka vyjde z wc. Krytý záchod pomôže naozaj len čiastočne, verte mi 🙂


STRAVA

Mačka sa od psa líši v tom, že je výlučný mäsožravec. Odporúčam krmivo s obsahom 60 a viac % mäsa, ideálne bez obsahu obilnín (Animonda Carny, Grau, Ontario, Porta21, Applaws...). Komerčné konzervy (Whiskas, Friskies, Kitekat...) môžu v neskoršom veku spôsobiť zdravotné problémy práve kvôli vysokému obsahu obilnín, sóje, cukru a veľmi nízkemu obsahu mäsa. Aj granule existujú bez obsahu obilnín (Purizon, Taste of the Wild, Applaws...).

Radšej menej kvalitného krmiva, ako viac lacného, mačku netreba prekrmovať. Výhodné sú aj kuracie srdcia, prsia a pečienky, či už surové alebo varené.

Jedna porcia zdravej dospelej mačky nemusí presahovať 50-100g konzervy/mäsa. Prípadne sa pozrite, čo píšu výrobcovia krmiva.

Niektorí ľudia zas kŕmia mačky (premrazeným) surovým mäsom. Tieto mačky zvyknú byť mohutnejšie a svalnatejšie, avšak stavba tela je daná aj geneticky.

KŔMENIE

- do 6 mes. - 4xdenne

- 6-12 mes. - 3xdenne

- od 1 roku - 2xdenne

- cca od 4 rokov tiež 2xdenne, ale trochu menej množstva, od tohto veku má mačička sklon priberať

Na kŕmenie existuje mnoho názorov, niekto odporúča kŕmiť mačku viackrát denne v malých porciách. Závisí to vždy od konkrétnej mačky a jej vzťahu k jedlu.


KVETY

Pozor, niektoré kvety sú pre mačky jedovaté (najviac asi difenbachia).

Vedeli ste, že niektoré mačky sa radi pasú a potrebujú trávu?

Ak Vám mačka obžiera kvety, kúpte jej mačaciu trávu v obchode pre zvieratá. Keď bude mať prístup k takejto tráve, uprednostní ju pred Vašimi kvetmi.

Trávu odporúčam umiestniť niekam na policu, aby mala mačka pocit "ulovenia zakázaného", žrať trávu pri miskách na jedlo je nuda.


ZVRACANIE

Mačka, rovnako ako pes, si niekedy čistí tráviaci trakt zvracaním. Najmä, ak pravidelne konzumuje trávu.

Ak sa tak stane, nerobte paniku. Iba pravidelné zvracanie vo väčšom množstve je problém, s ktorým treba k veterinárovi.

Ak vo zvratkoch objavíte veľké množstvo chlpov ( = bezoáre), kúpte jej ako maškrtu pastu proti bezoárom. Tento problém mávajú najmä mačky s hustou alebo dlhou srsťou.


BEZPEČIE

Aké máte okná? So sieťkou, bez? Sieťka je na pevno, vyberá sa smerom dnu či von? Vetráte často? Radi nechávate okná dokorán, kým si v letnej horúčave dávate napríklad sprchu alebo kým si len odskočíte do obchodu? Asi tušíte, kam tým mierim.

Mačky sa z okna rady pozerávajú a sledujú ruch ulice, vtáčiky, mušky a podobne, alebo len tak relaxujú na parapete.

Treba si uvedomiť, že LOVECKÝ PUD JE U MAČKY SILNEJŠÍ AKO PUD SEBAZÁCHOVY.

Mačky neopatrných ľudí často vypadnú z okna panelákov, keď sa zaženú po muške, alebo v zápale naháňačky vyskočia privysoko a nesprávnym smerom. Nejdem písať o 9-ich životoch a schopnosti mačky dopadnúť na nohy, lebo tu nejde len o zranenia.

Ide o to, že je málo prípadov, kedy sa stratená/vypadnutá mačka opäť našla. Mačka v šoku a v neznámom prostredí spanikári, aj napriek možným zraneniam neostane na mieste a jej smrť bude dlhé utrpenie.

Hľadať stratenú mačku vyžaduje veľa úsilia a času, no žiaľ je väčšia prevdepodobnosť, že ju už nenájdete. Mačka často tiež končí pod kolesami áut a v rukách tých nesprávnych ľudí.

ZABEZPEČTE SI, PROSÍM, OKNÁ (pevná sieť, ktorá drží alebo špeciálna sieťovka z obchodu pre zvieratá určená na okná a balkóny) a dávajte si na svojho malého tigríka pozor.

URČITE NIE VON...?

Niektorým ľuďom je mačky ľúto, že žije len v byte a nemá možnosť výbehu. Myslia si, že túžba mačky vybehnúť z bytových dverí alebo pozeranie sa z okna znamená, že mačka stráda a chýba jej "prirodzené prostredie".

Ubezpečím Vás - nie je to tak. Mačka tak robí zo zvedavosti, ktorú má v génoch. Ako som spomínala, je to teritoriálne zviera a nech má jej teritórium aj 40 árov, vždy bude zvedavá, aké a najmä koho teritórium sa nachádza "tam ďalej", za tým jej. Aby toho jedinca mohla vyňuchať, pozrieť sa mu do očí a buď ho rešpektovať, alebo ho zneškodniť a jeho teritórium si vybojovať.

Nie preto, že jej to vlastné nestačí, ale skrátka má zvedavosť ako pud po divokých predkoch. Bodka.

Napr. pre 2 mačičky úplne stačí aj garsónka, ak je im správne prispôsobená a majiteľ sa im venuje.


VETERINA

1) očkovanie

Malé mača (alebo nikdy neočkovaná dospelá mačka) potrebuje 2x zaočkovať v rozostupe 3-4 týždňov, potom sa preočkuje každý rok.

Ak bude mačička stále doma v byte a nepríde do styku s inými mačkami, každoročné preočkovanie nie je nevyhnutné - očkovanie slúži na ochranu mačky pred chorobami, ktoré môže chytiť vonku alebo od inej chorej mačky.

2) odčervovanie

Istý vžitý spôsob odčervovania je každých 3-6 mesiacov. Tento model je však zastaralý a platí pre mačky potulujúce sa bezprízorne po vonku. Robievalo sa tak kvôli udržaniu množstva parazitov "na uzde".

Pretože parazitov je viac druhov a na každý má inú schému odčervovania, dajte svojej mačke cca raz do roka urobiť koprológiu (vyšetrenie trusu). Ak sa tam nájdu parazity, veterinár Vám predpíše presný typ a dávku odčervenia. V prípade negatívneho nálezu - neprítomnosti parazitov je mačku (žijúcu v byte) zbytočné odčervovať.

3) kastrácia

Poviete si, však žije v byte, tak načo... ale je to dôležité.

Mačičky i kocúriky je najlepšie kastrovať okolo 5-7 mesiaca života. Zákrok je možný od 2kg hmotnosti, na veku až tak nezáleží. Mladšie zviera zvládne zákrok lepšie. V prípade dobre zvoleného veterinára je to bez rizika.

Nekastrovaný kocúr Vám začne značkovať byť feromónom, ktorý už nikdy nevyperiete. Je to veľmi intenzívny a takmer nezničiteľný pach.

Nekastrovaná mačka Vám začne vyspevovať tak nahlas, že sa nevyspíte. Aj samica môže značkovať a ocikávať Vám veci. Niektoré mačky majú síce tichú ruju, ale neskôr je pri nekastrovaných samiciach vysoká pravdepodobnosť zápalu maternice (pyometry) a rakoviny mliečnych žliaz.

Kastrácia je prevencia proti týmto zdrav. problémom a aj proti strate mačky, ktorá pod vplyvom hormónov spraví aj nemožné (napr. vyskočí z okna, vyšmykne sa cez dvere - aj pohlavný pud je silnejší ako pud sebazáchovy).

Nekastrovaný jedinec sa takmer vždy dožije menej rokov - a to aj v tom prípade, ak by sa mu vyhli vyššie spomínané zdravotné komplikácie.

4) na čo pozor časom

Dentálne ošetrenie sa vekom nevyhne takmer žiadnej mačke - na zuboch (najmä zadných) sa tvorí zubný kameň a môže to vyvrcholiť zápachom z papuľky a zápalom ďasien. Ako skoro bude micka potrebovať "zubára", záleží od toho, čím ju kŕmite a tiež od toho, čo mačička podedila. 

Napr. moja Luna podedila vysoký obsah vápnika v slinách a preto už viackrát toto ošetrenie podstúpila. Rovnako tak som kedysi nekŕmila zrovna najlepším spôsobom (nemala som info), takže sa to k tomu pridružilo a Luna (nar. 2008) už onedlho nebude mať jediného zuba.

Chronické dedičné choroby sa zvyknú objaviť okolo 7 roku života (ale niektoré aj skôr), tam si treba všímať rôzne príznaky. O týchto chorobách v 2. časti článku tu.

Ideálne je dávať micke každý rok po dovŕšení 7. roku života urobiť vyšetrenie krvi s geriatrickým panelom, ktorý poukáže na choroby prichádzajúce vekom a vy môžete zahájiť včasnú prevenciu alebo liečbu.


SPRÁVANIE A ZLOZVYKY

Mačacie správanie úzko súvisí s jej potrebami, čiastočne s povahou.

Mačka potrebuje loziť, brúsiť si pazúre, skákať, loviť, objavovať. Keď sú tieto potreby ignorované, vzniknú z nich zlozvyky (napr.škrabanie nábytku, lovenie majiteľov spoza rohu, časté vyžadovanie pozornosti, budenie...).

Tieto prirodzené potreby sa NEDAJÚ ODNAUČIŤ. Dajú sa len nasmerovať, prispôsobiť.

Na pazúriky poslúži škrabadlo a občasné zastrihnutie. Ak si zaobstaráte škrabadlový strom (s rôznymi preliezačkami), aj sa na ňom dostatočne poprelieza a vybije energiu.

Na lovenie, behanie a skákanie budú rôzne hračky. Niektoré mačky aj aportujú.

Pozor - hračka bez aktivity majiteľa je pre mačku nudná. S mačkou sa musíte hrať Vy, hračky samé o sebe nestačia 😏

Ako však mačka rastie, stáva sa väčšinou menej aktívnou.

Po polroku prestane byť pri hre "ako utrhnutá z reťaze", po roku získa typickú mačaciu eleganciu, po 4 rokoch je už psychicky úplne dospelá a nemáva mačiatkovské maniere.

Občas sa zahrať a zaloviť si hračku ale bude potrebovať vždy, je to predsa mini-tiger a má to dané od prírody.

Temperament je geneticky daný, niektoré mačky sú veľmi aktívne celý život a niektoré sú miernejšie už odmalička. Veľa ale záleží aj od prostredia a podmienok, v akých mačka žije.


VZŤAH MEDZI MAJITEĽOM A MAČKOU

Na rozdiel od psa, pre ktorého ste pánom a vodcom svorky, mačke nikdy nebudete "pánom". Mačacie šelmy (okrem levov) nežijú vo svorkách, nemajú geneticky zakódovaný pojem "vodca". Pre mačiatko sa človek stáva niečím, ako náhradnou mamou, pre dospelú mačku rovnocenným partnerom, akýmsi "obľúbeným jedincom".

Mačky si nemyslia, že sú "malí ľudia". Ony si myslia, že my sme "veľké mačky" a od toho sa aj vyvíja spôsob, ako k nim pristupovať.

Rešpekt a dôveru si budujete poskytovaním potravy, maznaním a najmä hrou. Mačka nie je "nevychovateľná" - nie je pravda, že je to zviera, ktoré si robí čo chce na Váš úkor. Mačku môžete naučiť, čo si smie a nesmie dovoliť. Dá sa to však len vtedy, ak je to učenie hrou a komunikácia v mačacom jazyku.

Pri výchove je tiež na mieste, keď Vám mačka dôveruje a rešpektuje Vás - nie ako vodcu, ale ako rovnocenného užívateľa toho istého teritória, s ktorým rada nájde kompromis prijateľný pre obe strany.

Keď si mačičku dostatočne vyšantíte, nebude si toľko vyžadovať Vašu pozornosť. Ak sa jej nebudete mať čas toľko venovať, zaobstarajte si radšej 2 mačiatka (navzájom sa zahrajú). Toto je taký mačací paradox - 2 mačiatka nevyžadujú toľko starostlivosti, ako 1. Rovnako tak si robia spoločnosť v prípade odcestovania majiteľa.

Nuda je totiž v mačacom svete ten čertík, ktorý sedí micke na pleci a šepká, že police s riadom sú lepšie, než prekážková dráha a že o 2:00 v noci je ten najlepší čas zanôtiť si 😉