o mačacích chorobách

16.02.2021

Nie som veterinárka, no rozoberiem najčastejšie ochorenia mačiek, s ktorými mám skúsenosti, zoonózy (choroby prenosné na človeka), príznaky, liečbu a prevenciu. Tiež upozorním, na čo si dávať pozor a čo si všímať.

Benyamin s následkom FHV
Benyamin s následkom FHV

Zoonózy:

Mnoho ľudí sa ma pýta, či sa môžu od mačky niečím nakaziť, najmä, ak tí ľudia majú deti.

Choroby prenosné na človeka od mačky sú besnota, parazity a pleseň. Okrem týchto chorôb od mačky človeku nehrozia iné choroby. 

Besnota bola na územi Slovenska naposledy potvrdená v r.2015, išlo o 5 jedincov líšky v blízkosti poľských hraníc. Je to veľmi nebezpečná choroba, ktorá je 100% smrteľná, ale na našom území je už takmer vykynožená a týka sa najmä divožijúcich psovitých šeliem. Prevencia u mačiek je veľmi jednoduchá - vakcinácia. Ak by sa k Vám aj dostala nevakcinovaná mačka, šanca, že má besnotu, sa blíži 0%.

Parazity vnútorné sa prenášajú orálno-fekálnou cestou. Pri bežnej hygiene moc šancí teda nemáte, že by ste ich dostali 🙂 Áno, skutočne by ste museli zjesť mačacie hovienko, inak to nejde. Možno Vám napadne spôsob cez labky, ktoré vyšli z WC a potom išli napr. do postele, ale takto to nefunguje. To by micka musela byť naozaj veľmi hojne začervená, aby došlo k prenosu takouto cestou. Hojne do takej miery, že by sa necítila vôbec dobre a ťažko by si hopkala kade-tade. Bežne bozkávam mačkám labky.

Parazity vonkajšie sa okrem kliešťa neprenášajú na človeka. Človek môže mať aj štípance od zvieracích bĺch (na psoch a mačkách parazitujú rovnaké blchy), ktoré však priamo na človeku nežijú. Nestáva sa to často, to by musel človek dlhšie obývať s viacerými zablšenými zvieratami interiér. Kliešťa mačičke vytočíme a zneškodníme. Ušný svrab nie je prenosný na človeka.

dermatofytóza na mojom predlaktí
dermatofytóza na mojom predlaktí

Pleseň/dermatofytóza je kožná choroba mačiek aj ľudí. Je to pleseň, akú zvyknú mať ľudia na chodidle alebo v kožných záhyboch. U mačky sa prejavuje drobnými chrastičkami a malými léziami bez srsti. Diagnostikuje sa pod čiernym svetlom (typ UV žiarenia) tzv. Woodovou lampou, pod ktorou svieti na zeleno. Aj Vy môžete mačku nakaziť plesňou. Je veľmi nákazlivá, ak má na to človek/zviera predispozíciu. Napríklad ja som mala v opatere už 4 plesnivé mačky a neprenieslo sa to ani na moje mačky, ani na mňa. Potom som raz bola navštíviť plesnivé mačatá a chytila som to 🙂 Pomohol krém Clortimazolum, na predpis. Treba to včas podchytiť špeciálnymi kúpeľmi pre mačku. Pre ľudí môže pomôcť voľnopredajný krém, aký sa používa napr. pri tzv. "atletickej nohe" alebo systémová liečba.

bonus: BARTONELLA HENSELAE

Táto baktéria si zaslúži samostatný odsek. Nie však preto, že by bola nejaká extra nebezpečná, ale mám s ňou osobné skúsenosti. Líši sa tiež v tom, že nepostihuje mačky ako také, ale prostredníctvom mačacieho pazúra môže byť vpravená do krvného obehu človeka.

Bartonella sa nachádza v blšom truse (psie a mačacie blchy). Zablšené zviera sa škriabe a tak sa  blší trus dostane na pazúre. No a mačky majú oveľa tenšie a ostrejšie pazúre, než psy. Pri hre mačky s človekom sa oveľa ľahšie pritrafí škrabanec, než pri kontakte človeka a psa. Tak sa baktéria dostane do ľudského tela.

Bartonella môže (nemusí) spôsobiť tzv. chorobu z mačacieho poškriabania. U drvivej väčšiny ľudí prejde bezpríznakovo a náš imunitný systém si s ňou poradí. Občas sa ale vyskytne prípad, keď má táto choroba aj príznaky a treba nasadiť 20-dňovú antibiotickú liečbu. Medzi príznaky patrí opuch lymfatických uzlín, horúčka, pocit choroby, únava, bolesti hlavy, očí, krku. Môže sa na koži vyhodiť vyrážka podobná herpesu.

Veľa rokov som s mačkami z ulice v kontakte a nikdy som túto chorobu nemala. Môj imunitný systém baktériu zrejme zneškodnil bezpríznakovo, ako u väčšiny ľudí. Alebo som s baktériou do kontaktu ani neprišla - zablšené zviera som mala v opatere možno 2-4x (2x so živými blchami a 2x už ošetrené mačky proti blchám, ktoré v minulosti blchy mali). Už si žiaľ nespomeniem, či mi práve tieto konkrétne mačky uštedrili škrabanec.

Iné je to u môjho partnera - ten s mačkami v kontakte nie je tak často ako ja a napriek tomu sa mu už viackrát "pošťastilo" chorobu dostať aj s takmer všetkými príznakmi. To znamená, že musel mať smolu na škrabanec od práve týchto konkrétnych mačiek, v kombinácii s práve takým imunitným systémom, aký má a aký je na túto baktériu krátky 🙃

infekčné choroby (medzi mačkami)

VNÚTORNÉ PARAZITY

Najčastejšie vnútorné parazity sú škrkavky (toxocara) a pľúcne červy, potom rôzne iné červy. Fungujú na ne (ale aj na ostatné parazity) klasické odčervovacie tablety alebo pipety. Pre malé mačatá môžu byť aj vo forme pasty.

V tráviacom trakte mačky sa však môžu okrem parazitov nachádzať aj isospory a giardie, čo sú jednobunkovce. Na ne klasické odčervenie nezaberie - tam je nutná špecifická liečba alebo kombinácia liečiv.

Tabletou zriedkakedy postačí odčerviť jednorazovo, veterinár by mal zostaviť schému na odčervenie.

Diagnostika: Po dobu viacerých dní (3-5) sa odoberá z trusu do nádoby a uchováva v chlade - začnem odoberať hneď, ako mám mačku a použije WC. Vzorku odnesiem na veterinu na rozbor.

Riešenie: odčervenie podľa veterinárom stanovenej schémy.

Prevencia: Ak sa chceme u zdravej mačky vyvarovať nákaze parazitmi, nedávame ju do kontaktu s mačkami, o ktorých zdravotnom stave nič nevieme a neumožníme jej loviť hlodavce, vtáky, slimáky a podobne. Rovnako tak mačke nedávame mäso neznámeho pôvodu. Mačky chodiace von odčervujeme pravidelne pipetou.

Pľúcne červy sú výnimka v tom, že sa neprenášajú z mačky na mačku. Mačka sa nakazí ulovením vtáka, hlodavca alebo slimáka.


VONKAJŠIE PARAZITY 

U mačiek je to ušný svrab, blchy, švoly a kliešte. Všetky majú spoločné riešenie.

Diagnostika: Svrab voľným okom vyzerá ako kávová usadenina v uchu. Mačka môže mať aj veľmi špinavé uši a nemusí mať svrab - rozdiel je v tom, že ušný maz je tmavohnedý, má tukovitú konzistenciu a nespôsobuje lúpanie pokožky. Svrab je čierny, drobí sa ako mletá káva a spôsobuje odlupovanie pokožky v uchu. Mačku veľmi svrbí a ak ho má dlhodobo neliečený, môže sa pridať kvasinková infekcia. Definitívne svrab potvrdí/vyvráti veterinár pod mikroskopom. Pridružený iný zápal v uchu veterinár skontroluje otoskopom. 

Blchy, švoly a ich trus v kožúšku vidno, srsť sa javí prašná a nekvalitná. Kliešte samozrejme tiež vidno.

Riešenie: Mačke sa podá pipeta na kožu na šiji. Takýchto prípravkov vo forme pipety je viac druhov a veterinár určí vhodný typ podľa toho, aké iné parazity ešte mačka má alebo nemá. 

pipeta je kvapka liečiva, ktorá sa aplikuje na pokožku na šiji
pipeta je kvapka liečiva, ktorá sa aplikuje na pokožku na šiji

Tento liek svrab spoľahlivo zabije, ale ešte také 2 týždne bude treba mačke 2x denne čistiť uši prípravkom určeným na hygienu uší a vatovými tampónmi, pretože tam bude mať nánosy mŕtveho svrabu a odumretej pokožky, ktorá sa začne obnovovať. Ak je tam pridružený nejaký zápal ucha, veterinár určí liečbu. Rovnako tak po 2 týždňoch mikroskopom skontroluje, či tam ešte náhodou neostal nejaký svrab nažive a ak áno, pipetu zopakuje.

Blchy/všenky sú po podaní pipety mŕtve tiež do pár hodín. Mačke sa môžu na čas vytvoriť lupiny v srsti, je to však len prechodné a vymizne to. 

Pipetu je vhodné po 2 týždňoch preventívne zopakovať a je účinná aj proti škrkavkám a iným vnútorným parazitom. Zabije aj kliešte, treba ich však potom povyberať a zneškodniť.

Prevencia: Mačky s vonkajšími parazitmi, ktoré sú v interiéri, musia byť v karanténe až do vyliečenia. Zdravé mačky môžu tieto parazity chytiť kdekoľvek, ak chodia von. Takže mačky chodiace von by mali pipetu dostávať pravidelne - raz za 3 mesiace minimálne.


PANLEUKOPÉNIA (FPV)

Panleukopéniu spôsobuje mačací parvovírus, ktorý je veľmi infekčný a na 90% smrteľný. Šíri sa aj medzi medvedíkmi čistotnými, norkami a líškami. Prenáša sa síce orálno-fekálnou cestou, ale je taký nákazlivý, že častejšie dochádza k nepriamemu prenosu (cez topánky, labky alebo kontaminované predmety). Najviac ohrozené sú mačiatka (čím mladšia mačka, tým väčšie riziko). Ak sa ale podchytí včas, šanca na vyliečenie je veľká, no o včasnom podchytení často rozhodujú minúty. Táto choroba kvôli vysokej infekčnosti dokáže vyhubiť celé kolónie mačiek, je známa aj pod ľudovým názvom "mačací mor".

Diagnostika: Dá sa spraviť aj rýchlotest (výter z konečníka) v ambulancii, ale nemusí byť relevantný, preto je oveľa dôležitejšie všímať si pozorne príznaky. Pri mačiatkach je to najmä apatia, únava, nechuť do jedla, lesklé oči a rozšírené zrenice. V tomto štádiu sa ešte dá zvrátiť. Ak sa pridá veľmi zapáchajúca hnačka a zvracanie, šanca na záchranu je tak 50:50. Ďalšie príznaky zahŕňajú krvavú hnačku aj zvratky, neurologické problémy a záchvaty.

Riešenie: Okamžitá hospitalizácia a extrémna karanténa. Mačka musí dostať sérum z krvi zaočkovanej zdravej mačky. Ak mačka panleukopéniu prekoná, je doživotne imúnna.

Prevencia: Proti "panke" máme očkovanie, je to dokonca súčasť základnej vakcinačnej 3-kombinácie. Do doby očkovania teda mačiatka chránime vyslovene interiérovým chovom, zvýšenou hygienou prostredia, separáciou od cudzích mačiek, o ktorých zdrav. stave nič nevieme.


RHINOTRACHEITÍDA (FVR = FHV + FCV)

mačiatko s FVR (to isté ako na titulnej foto, ale pred liečbou)
mačiatko s FVR (to isté ako na titulnej foto, ale pred liečbou)

Na rhinotracheitíde (FVR) sa podieľajú 2 vírusy: herpesvírus (FHV) a calicivírus (FCV). Mačka môže mať buď len 1 alebo oba, príznaky sú veľmi podobné a ľudovo sa tomu hovorí "mačacia chrípka". Je prenosná kvapôčkovou formou medzi mačkami. Niektorým jedincom, ktoré ju prekonali, môže ostať v chronickej podobe, ak majú zníženú imunitu. Najnáchylnejšie sú opäť mačiatka od nevakcinovaných matiek, u ktorých pri zanedbaní liečby môže mať aj vážny priebeh, prípadne spôsobiť smrť u slabších jedincov.

K FVR sa zvykne pridružiť aj chlamýdiová infekcia (ChF), ktorá má podobné príznaky (zápal spojiviek, nádcha, výtok z očí).

Diagnostika: Existujú aj laboratórne testy na diagnostiku týchto vírusov, no príznaky choroby môže veterinár rozoznať okom. Tie zahŕňajú zapálené oči, výtok z očí, nosa, kýchanie, kašel, zvýšená teplota, zápal ďasien, lézie na jazyku. Herpes zasahuje najmä oči a nos, môže spôsobiť trvalé poškodenie očí (ako kocúrik Benyamin na titulnej fotke). Calici zas dýchanie, nos a ústnu dutinu.

Riešenie: Keďže sú to vírusy, ATB nezaberú, nasadia sa až pri pridružených bakteriálnych infekciách alebo preventívne proti sekundárnym infekciám. Mačičke treba poskytnúť teplo, čisté prostredie, kvalitnú stravu, výživové doplnky na posilnenie imunity, prípadne antivirotiká (pri herpese napr. vo forme očného gelu). 

Prevencia: Vakcína proti FHV a FCV je súčasťou základnej 3-kombinácie (spolu s pankou). Dá sa pridať aj očkovanie proti chlamydióze a podať tak 4-kombináciu. Neočkované mačky teda treba držať v teple, čistote a podávať kvalitnú stravu, aby mali riadnu výživu a imunitu. Rovnako tak treba zamedziť kontakt s neočkovanými mačkami. 

Viróza sa môže počas života pri oslabení imunity (stres, nevhodné prostredie, nekvalitná strava,...atď.) vracať, ale po zaočkovaní bude mať aspoň ľahší priebeh a je aj menšia šanca, že nakazí ostatné mačky.


IMUNODEFICIENCIA A LEUKÉMIA (FIV & FeLV)

FIV je vírus imunodeficiencie mačiek, niečo, ako ľudské HIV. 

Mačka s FIV nemusí mať príznaky počas celého života, ak je v dobrej starostlivosti. Treba jej podporovať imunitu, mala by žiť ako mačací jedináčik (druhovo iné zvieratá nie sú problém) alebo s rovnako FIV+ mačkou, mať kvalitnú stravu a čo najmenej stresu, lebo stres je najväčší nepriateľ mačacej imunity. Bolo by vhodné jej sledovať každý, aj najmenší zdrav. problém, aby sa dal včas podchytiť. V takýchto podmienkach sa FIV+ mačka môže dožiť normálneho veku a nemusí umrieť výrazne skôr, než bez FIV.

FeLV je vírus mačacej leukémie

Je pre mačku infekčnejší a devastačnejší, než FIV. Mačka na začiatku nemusí vykazovať príznaky, ale neskôr vírus zasahuje všetky orgánové sústavy a môže vytvárať nádory. Správnou starostlivosťou sa dá jej život bez utrpenia predĺžiť o pár mesiacov/rokov. FeLV+ mačka musí byť tiež celoživotne oddelená od iných mačiek, jedine s rovnakými FeLV+ mačkami môže byť v kontakte. Na ostatné zvieratá sa vírus neprenáša.

Diagnostika: Antigénový FIV/FeLV rýchlotest z krvi v ambulancii. Ak je test dubiózny (čiarka pre potvrdenie vírusu je slabá), je možné potvrdiť/vyvrátiť ochorenie PCR metódou.

Riešenie: Pozitívne mačky treba karantenizovať do konca života a môžu byť v kontakte len s rovnako pozitívnymi jedincami. Treba im zabezpečiť správnu starostlivosť, čistotu, kvalitnú stravu, zvýšenú pozornosť ohľadom zravia a riadnu veterinárnu starostlivosť.

Prevencia: 

FIV sa prenáša najmä krvou, čiže najčastejšie medzi nekastrovanými kocúrmi, ktorí sa bijú. Ale akákoľvek mačka, ktorá sa vonku pobije s FIV+ mačkou, sa môže nakaziť. Prevencia teda spočíva v interiérovom chove. 

FeLV sa však prenáša aj cez spoločné misky, záchody a celkovo spoločným životom zdravej mačky s FeLV+ mačkou, čiže najlepšia prevencia je opäť v čisto interiérovom chove a karanténou pozitívnych jedincov. Proti FeLV máme ale aj vakcínu, takže je možné podať aj 5-kombináciu (FHV, FCV, FPV, ChF, FeLV). Pozor - ak je súčasťou kombinácie aj vakcína proti FeLV, nesmie sa súčasne podať vakcína proti besnote (musí tam byť odstup).

Každá 20. mačka vonku bohužiaľ nosí jeden z týchto vírusov.


INFEKČNÁ PERITONITÍDA (FIP)

Táto choroba je troška zložitejšia, skúsim vysvetliť zjednodušene. 

Spôsobuje ju mačací koronavírus (FCoV), ale zhruba 70% všetkých mačiek na svete tento vírus má a iba malému % spôsobí FIP. Choroba sa rozvinie až na základe veľmi individuálnych faktorov, ako je daná imunita jedinca, jeho celkový zdrav. stav alebo kontakt s inými mačkami (ktoré ale tiež nemusia mať FIP). FIP-ky sú časté v množiarňach a útulkoch, kde je na 1 mieste veľa mačiek. Zriedkakedy sa vyskytuje medzi pouličnými mačkami. Na FIP existuje liečba, ktorá je ale veľmi drahá, kontroverzná, nemusí pomôcť a má vedľajšie účinky, takže nemôžem povedať, že by ju veterinári jednohlasne odporúčali.

Máme 2 formy FIP:

mokrá FIP - tekutina v bruchu
mokrá FIP - tekutina v bruchu

1) Mokrú - mačke sa v brušnej/hrudnej dutine začne tvoriť tekutina. Odber a rozbor tejto tekutiny vie FIP-ku potvrdiť. Od diagnózy mačička umiera cca do 9 dní.

2) Suchú - netvorí sa tekutina. Príznakom je hnačka, zdurenie uzlín a granulomatózne útvary na orgánoch. Môžu sa pridať aj rôzne zmeny a zápaly na očných bulvách. Od diagnózy mačička prežije max. 6 mesiacov.

očné zmeny pri suchej FIP
očné zmeny pri suchej FIP

Príznaky oboch foriem sa však môžu zlievať a nemusí byť jednoznačné, o akú formu ide, pretože sú to vlastne len 2 extrémy toho istého ochorenia.

Diagnostika: Na FIP sa nerobí test, pretože ten môže len potvrdiť vírus, ktorý má ale aj tak väčšina mačiek a ešte neznamená chorobu FIP. Treba sa zamerať na príznaky. Pri tekutine v brušnej/hrudnej dutine sa dá ochorenie potvrdiť, ale ak ide o formu bez tekutiny, ozaj len cez ostatné príznaky.

Riešenie: Môžete vyskúšať tú diskutabilnú liečbu, ak na to máte čas, prostriedky a odhodlanie. Inak sa žiaľ odporúča eutanázia ešte v štádiu, kým mačička netrpí, aby sa ani nestalo, že by trpieť musela. 

Prevencia: Existuje vakcína, ale len proti samotnému vírusu FCoV. Ak ju chcete využiť, najskôr musí byť vírus u mačky testom vylúčený, inak sa očkovať nesmie. Vakcína sa podáva ideálne do 16. týždňa veku mačiatku, ktoré je negatívne na FCoV. Inak prevencia spočíva v nezhromažďovaní veľa mačiek do malého interiérového prostredia. Každá mačka potrebuje svoj osobný priestor 🙂 Avšak - táto choroba je žiaľ ozaj lotéria.


PLESEŇ (DERMATOFYTÓZA)

pleseň
pleseň

O plesni som písala na začiatku medzi zoonózami. 

Diagnostika: Kožné lézie s chrastičkami alebo vypadanou srsťou sa osvietia čiernym UV svetlom, tzv. Woodovou lampou. Ak sú infikované plesňou, svietia na zeleno.

Riešenie: Väčšinou sa pleseň rieši kúpeľmi s emulziou Imaverol riedenou 1:50, každý 3. deň, 10x. Potom sa koža opäť nasvieti a ak už tam pleseň nie je, netreba ďalšie kúpele.

Prevencia: Včasná diagnóza, karanténa a liečba. Treba micke udržiavať dobrú imunitu riadnou výživou, čistým prostredím a čo najmenej stresom.


najčastejšie neinfekčné choroby

HCM - hypertrofická kardiomyopatia

Je to genetické (dedičné) ochorenie srdca, ktoré končí smrťou v mladom/strednom veku mačky. Vyskytuje sa najmä pri nekontrolovaných a netestovaných chovoch rôznych plemien (množitelia), ale môže sa vyskytnúť pri akejkoľvek mačke, ktorej počatie nebolo kontrolované a rodičia neboli na HCM testovaní.

Jediná "milosrdnosť", ktorú táto choroba poskytuje, je celkom rýchla smrť bez dlhého utrpenia - zlyhanie srdca, zaliatie pľúc tekutinou a smrť. Dovtedy si mačička zvyčajne nažíva bez príznakov a vedie úplne normálny život. Že niečo nie je v poriadku sa väčšinou objaví pri prvej narkóze (napr. kastrácia), mačička sa ťažšie preberá a môže mať problémy s dýchaním.

Liečba bohužiaľ neexistuje. Ak sa chcete vyhnúť HCM, vyberajte si mačičku z registrovaných, kontrolovaných a testovaných chovov s PP.


PKD - polycystické ochorenie obličiek

Tiež genetická/dedičná záležitosť týkajúca sa všetkých plemien, no najčastejšie samozrejme "chovov" od množiteľov, ktorí nedbajú na genetické testy.

Prvé príznaky sa zvyčajne objavia až okolo 7 roku mačky, dá sa teda s touto chorobou pomerne normálne žiť aj do vyššieho veku. Medzi prvé príznaky zlyhávania obličiek patrí časté pitie a močenie, slintanie, vracanie, úbytok hmotnosti.

Liečba spočíva v renálnej diéte, ktorá dokáže mačku udržiavať v dobrom stave až do staroby, ďalej čo najmenej stresu a veterinárne kontroly zamerané na obličky. Ak sa to však horší, je nutné podávať infúzie - vtedy už je to vážne a ak sa stav nelepší, je na mieste zvážiť i eutanáziu.


FLUTD - ochorenia močových ciest

Je to súbor rôznych ochorení močových ciest, na ktoré môže mať mačka genetickú predispozíciu, ale rovnako tak tieto problémy môžu mať aj iné príčiny. Problémy s močením sú u mačiek časté, preto si tieto ochorenia vyslúžili samostatnú kategóriu. Týkajú sa oboch pohlaví, no niektoré typy ochorení sú častejšie u kocúrov, pretože majú užšiu a dlhšiu močovú trubicu (nesúvisí to s kastráciou, ako sa kedysi verilo).

Príznaky sa rôznia podľa toho, o ktorý z problémov ide: močenie mimo toaletu, bolestivé močenie, krv v moči, časté močenie v malom množstve, neschopnosť sa vymočiť,...atď. 

Za FLUTD sa problémy dajú považovať, až keď sa opakujú alebo dosiahnu chronický charakter. Jednorazový zápal ešte neznamená FLUTD. 

Najčastejšie ochorenia:

Struvity a oxaláty: Sú to kamene. Vznikajú pri nedostatku tekutín a pohybu, nesprávnou stravou (najmä sója, obilniny), pri nadváhe. Liečenie je možné stravou, ktorá rozpúšťa struvity (urinálna diéta), dostatkom tekutín a pohybu, výživové doplnky.

Infekcia močových ciest: Akútnu liečime ATB alebo protizápalovou liečbou, pomôže aj urinálna diéta, ak je indikovaná veterinárom.

Idiopatická cystitída: Je to chronický zápal močových ciest bez zjavnej príčiny. Liečba spočíva v diéte, výživových doplnkoch a prispôsobení prostredia pre mačičku - čistota WC, množstvo podnetov, dobré vzťahy v rodine bez stresov (mačka vycíti aj stres u človeka), nechovať veľa mačiek (mačky s IC sú citlivejšie na konkurenciu). Je potrebné tiež sledovať močenie a ihneď riešiť pridružené ťažkosti, pretože mačky s IC sú náchylnejšie aj na akútne zápaly.


Diabetes

Podobne ako u ľudí, aj u mačiek sa cukrovka týka najmä starších a/alebo obéznych mačiek. Je to taký "tichý zabijak" - pri nedostatočnom všímaní si príznakov mačička môže zrazu upadnúť do kómy a umrieť. Príčina môže byť v nesprávnom krmive (cukry, škroby, obilniny), nedostatku pohybu a v prekrmovaní.

Príznaky, ktoré si treba všímať, zahŕňajú časté pitie, objemné močenie, moč prenikavo zapácha čpavkom, zvýšená chuť do jedla, strata hmotnosti, slabosť a apatia.

Počiatočné fázy cukrovky sa dajú zvrátiť diétou a zmenou programu - micku neprekrmujeme, dodržiavame predpísanú diétu, pobádame ju do hry a pohybu. Ak je diabetes už v neskoršom štádiu a diéta nestačí, treba pichať inzulín.


Chronické autoimunitné zápaly

Patrí sem gingivostomatitída a IBD. Obe ochorenia môžu mať genetickú predispozíciu alebo sú následkom ťažkej choroby a/alebo nesprávnej/absentujúcej starostlivosti. Sú to vlastne abnormálne imunitné reakcie na veci, ktoré zdravým mačkám nespôsobujú problémy. Na liečbu oboch je potrebné znížiť stres, dodržiavať diétu a podávať protizápalové alebo imunoregulačné lieky.

FCGS alebo gingivostomatitída je chronický zápal ďasien. Je to abnormálna reakcia imunitného systému na zubný plak a baktérie, ktoré sa v ňom prirodzene nachádzajú. Niekedy sa rozvinie až do takej formy, že pomôže len jediné - chirurgicky odstrániť všetky zuby a ich úlomky.

IBD je zápal čriev chronického charakteru, keď imunitný systém abnormálne reaguje na prirodzené baktérie v tráviacom trakte alebo na niektoré zložky stravy. Prejavuje sa častými hnačkami bez iných zjavných príčin, zvracaním, bolesťami pri vyprázdňovaní. Lieči sa prísnou diétou a liekmi.


Alergia na krmivo

Tu rozoberiem konkrétny typ alergie na živočíšnu bielkovinu prejavujúcu sa vypadávaním srsti.

Vypadávanie srsti začína väčšinou na bruchu a slabinách, rozšíri sa na celý "podvozok", prípadne ešte ďalej a ani sa nenazdáte, už máte polosfingu. Môže však začať aj na inej časti tela a byť sprevádzané svrbením, škriabaním a chrastičkami.

Riešenie je v prvom rade vylúčiť parazity, dermatofytózu a hormonálne poruchy, pretože majú podobné prejavy. Ak je inak mačka zdravá a ostatné príčiny boli vylúčené, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o alergiu na krmivo. 

Presná diagnostika môže byť zdĺhavá, finančne náročná a najmä - nepresná. Presedlaním na špeciálne krmivo však nič nepokazíte. Toto krmivo obsahuje hydrolyzovanú bielkovinu - bielkovinu tak upravenú, že s ňou nemá problém ani alergický organizmus. Jediné, na čo si treba dať pozor je, že mačka nesmie zjesť NIČ INÉ okrem tohoto krmiva, inak nezistíte, či jej zaberie. Stačí kúsoček šunky, syru, mliečka, 1 zapatrošená granulka a problém sa môže vrátiť. Kŕmte mačku špeciálnou stravou 3 mesiace a ak problém so srsťou začne ustupovať, túto diétu zachovajte celý jej mačací život.

KRMIVÁ S HYDROLYZOVANOU BIELKOVINOU:

Granuly

Royal Canin VD Feline Hypoallergenic DR 25

Purina Veterinary Diets Feline HA - Hypoallergenic

Hill's Prescription Diet z/d Food Sensitivities Original

Konzervy

Hill's Prescription Diet z/d Food Sensitivities Original

Nie je toho moc na výber, však? 😅 Nevadí, dôležité je, že micke opäť narastie srsť. Po čase na tejto diéte môžete troška poľaviť a vyskúšať viac druhov stravy pre citlivé mačky, ktoré síce hydrolyzovanú bielkovinu neobsahujú, no zdroj bielkoviny je vyberaný

V ČO NAJSTRÁVITEĽNEJŠEJ FORME:

Konzervy

Royal Canin VD Feline Sensitivity Control

Animonda Integra Protect Adult Sensitive

Concept for Life Veterinary Diet Hypoallergenic 1

Concept for Life Veterinary Diet Hypoallergenic 2

Kattovit Sensitive kapsičky

Kattovit Sensitive konzervy

Granuly

Animonda Integra Protect Adult Sensitive

Concept for Life Veterinary Diet Hypoallergenic

Kattovit Sensitive

Royal Canin VD Feline Anallergenic

Hill's Prescription Diet d/d Food Sensitivities

Bosch Sanabelle Sensitive kura

Bosch Sanabelle Sensitive jahňa


🩹🩸🦴 🧬🩺💉💊🧪 🦷 

S akými chorobami som sa stretla pri mojich odchovancoch? Takže...

Vnútorné parazity: takmer všetky

Svrab ušný: Henriette, Diamond, Beryl, Johanka, Lucy, Mia, Micka, Hélios, Maco, Filip, Harley Quinn, Poison Ivy, Jolly Joker, Nikodemos, Bruno, Leon, Miňo, Murko, Zirconia, Turquoise, Sapphire, Pumo, Tiamat, Persefona, Artemis, Kuiper

Blchy: Johnny, Jimmy, Amor, Lada

Dermatofytóza: Diamond, Lada, Aurora

FVR: Diamond, Beryl, Johanka, Lucy, Mia, Hélios, Bruno, Calista, Europa, Peugeot, Poison Ivy, Jolly Joker, Harley Quinn, Nikodemos, Miňo, Murko, Amor, Benyamin, Berenika, Bartolomew, Luna

FIV: Henriette, Maco 2, Himalia, Benjamín

HCM: Henriette

FIP: Sakura

Močové cesty (zápaly, ocikávanie vecí - z krátkodobého hľadiska sa nedá posúdiť, či to bolo FLUTD): Pusinka, Giovanni, Luciano, Felicia, Micka, Filip, Calista, Poison Ivy, Kaori, Roxy, Kuiper, Kairos

IBD: Alex

FCGS: Murko, Tiamat, Alex

Diabetes: Alex

Alergia: Harley Quinn