z ulice až domov

16.02.2021

Tento článok o dočaske môžete využiť aj v prípade, že ste si vzali mačku, o ktorej zdravotnom stave nič neviete a chceli by ste jej pomôcť tak, aby to bolo dôsledné a zároveň aby ste prípadne neohrozili iné (svoje) mačky.

Prichýlili sme mačku. Čo teraz, ako postupovať?

V prvom rade - ak od predchádzajúceho majiteľa alebo od človeka, od ktorého mačku máme, nemáme žiaden doklad/preukaz/zdrav. záznam, nespoliehame sa na slová, že micka bola odčervená/je zdravá/ nič jej nie je...atď. Všetko musí byť potvrdené veterinárom v preukaze alebo na papieri.

Pravidlo č. 1: ak máme viac mačiek z rovnakého miesta, berieme ich ako jednu, čo sa veteriny týka, čiže napr. koprológiu odoberáme spoločnú a k veterinárovi chodíme so všetkými naraz.

1) Karanténa: v prvom rade treba akúkoľvek mačku, o ktorej zdravotnom stave nič neviem, oddeliť od svojich zvierat. Môže to byť v akejkoľvek uzatvárateľnej izbe alebo v kúpeľni (ľahko sa čistí). Mačke tam dáme misku s vodou, pelech, krmivo, WC. Takto ju držíme min. 3 dni a sledujeme, či nekýcha, nekašle, či nemá hnačku atď. Odoberáme trus na koprológiu.

2) Koprológia: chceme zistiť, či a aké vnútorné parazity mačka má - po dobu minimálne 3 dní odoberáme z každej kôpky trusu kúsoček malý ako hrášok do čistej uzatvárateľnej nádoby a držíme nádobku v chlade. Počas dní odoberania vzoriek do nádobky pridávame ďalšie a ďalšie kúsočky. Objednáme sa na vet. prehliadku tak, aby sme mohli spolu s mačkou doniesť aj trus z min. 3 dní na rozbor.

3) Vet. prehliadka: veterinár mačku vyšetrí, trus dá na rozbor. Ak má mačka aj vonkajšie parazity (svrab, blchy), podá pipetu na šiju. Pri kožnom probléme, treba zistiť, či to nie je pleseň. Podľa stavu mačky Vám určí liečbu. 

Ak je mačka v produktívnom veku, možno budete musieť uprednostniť kastráciu pred liečbou, aby Vám doma nevystrájala. 

Treba spraviť aj FIV/FeLV rýchlotest pri mačkách starších, než 4-6 mesiace. Test sa robí z krvi.

Nezabudnite povedať, ak máte aj iné zvieratá doma a stále mačku držte v karanténe.

4) Odčervenie: podľa parazitov nájdených v truse a ich množstva Vám veterinár dá pre mačku prislúchajúce odčervenie. Najčastejšie sa stretávame so škrkavkami, isosporami a giardiami - každý typ vyžaduje inú schému odčervenia. Odčervenie zabralo len ak sa potvrdí negatívnou kontrolnou koprológiou. 

5) Vakcinácia: Nikdy predtým nevakcinovaná mačka sa očkuje 2x v rozostupe 3-4 týždňov. Očkovanie musí mať min. 2 týždňový odstup od posledného podania ATB alebo od chir. zákroku.

6) Kastrácia: Mačka sa môže dať kastrovať od 2kg hmotnosti, vek až tak nehrá rolu. Je ideálne to stihnúť ešte pred 1. rujou. Mačku od 4-5 mesiacov ponúkajte na adopciu už vykastrovanú.

7) Socializácia: ak je mačka negatívna na parazity a nie je infekčná inou chorobou, môžete ju pustiť medzi ostatné mačky. Sledujte jej správanie, zvyky a zlozvyky, povahu, sklony, aby ste ju vedeli opísať do inzerátu. 

8) Fotenie: aj ten najrozumnejší človek si vyberá mačku očami. Spravte krásne, ostré fotky a zamerajte sa na detaily (oči, výraz tváre, sfarbenie, postava, obľúbená činnosť...). Je to ťažké, lebo micky majú sklony hýbať sa v ten najnesprávnejší moment 😅 Musíte sa vyzbrojiť dávkou trpezlivosti 😉

9) Inzercia: vytvorte pútavý inzerát s opisom mačky. Každá mačka je jedinečná a treba si všímať tieto originálne prvky. Podľa nich si ju nájde ten správny majiteľ. Nahoďte inzerát na všetky možné inzertné portály. 

10) Komunikácia: začnú sa nám ozývať záujemci. Najskôr treba odfiltrovať rôznych vtipálkov a nudiace sa deti. Pre každú mačku sa raz nájde vhodný majiteľ, preto sa nesnažte mačky čo najskôr zbaviť na úkor vhodného domova. Je napríklad hlúposť dávať 4-mesačné mača 80-ročnej babke. Zvažujte aj zámery záujemcov, pretože zviera nie je ani hračka pre malé deti a ani potrava pre hady. 

11) Kontakt: trvajte na tom, že chcete byť so záujemcom/novým majiteľom mačičky v kontakte aj po adopcii a ponúknite mu, nech sa na Vás obráti v prípade problémov. Overte si, či sa mačička u neho má dobre a či je v bezpečí. Život je nevyspytateľný a vždy sa môže niečo stať, ale určite je lepšie, ak Vám nový majiteľ povie pravdu, než aby sa zatajoval v prípade nejakej nehody alebo nedodržania podmienok, na ktorých ste sa dohodli. Dôvera medzi Vami a novým majiteľom micky je veľmi dôležitá. Je oveľa sympatickejšie na záujemcov zapôsobiť ako priateľ, než ako nejaký kontrolný orgán.

IDEÁLNY PRÍPAD

Myslím tým ako postupovať s veterinárnymi ošetreniami, keď je mačka bez ochorení a nemusí podstupovať liečbu. Treba ale brať na vedomie, že každý prípad je veľmi individuálny.

Dospelá mačka: kastrácia - koprológia a odčervenie - vakcinácia

Mačiatko: koprológia a odčervenie - vakcinácia - 3 týždne po vakcinácii a od 2-2,5kg hmotnosti kastrácia

tipy na socializáciu mačky

mačka nepoužíva WC

Tu budem hovoriť o mačkách, ktoré prišli z ulice. Netýka sa to mačiek, ktoré máte doma dlhšie a zrazu Vám očúrali posteľ 😏

Väčšina mačiek začne WC používať automaticky a netreba ju učiť. Stane sa, že sa na 1.x nepodarí. Avšak výnimočne sa nepodarí aj na 2.x a ani potom to nejako nejde. Mačka pudovo vyhľadáva savý materiál na vykonanie potreby, takže to môže schytať koberček alebo pohovka. Už som sa s tým stretla, je to z dôvodu jednak stresu z neznámeho prostredia a jednak, že mačka WC nepozná a vonku chodila do pôdy. U mňa pomohlo, že som do podstielky prisypala hlinu na sadenie rastlín. Tento problém sa dá odsledovať a podchytiť ešte kým je mačka v karanténe, pričom kúpeľňa je ideál, ako som spomínala - málo savých materiálov v okolí a najvhodnejšie miesto na vykonanie potreby je práve mačacie WC. Ak mačka v malej miestnosti začne WC používať, bude to už robiť aj po vypustení z karantény. Hlinu už potom nebude potrebné prisypávať.

Stretla som sa však aj s tým, že mačička WC používala, ale žiaľ chodila aj mimo. Bola to nekontaktná mačka, ktorá sa nechcela mojkať, človeka nevyhľadávala, bola u mňa prakticky z donútenia, pretože mala 3 malé mačiatka a aspoň tým bolo treba dať šancu na dobrý život. Túto mačku som si ponechala 12 týždňov, kým odchovala mačiatka. Medzitým som ju dala vykastrovať a poputovala tam, kde to pozná a odkiaľ som ju vzala. Niektoré mačky jednoducho nechcú mať s človekom nič spoločné - tam, kam sa vrátila, má aspoň úkryt a stravu. Nestojí za to robiť niečo nasilu, keď mačka nechce. Treba však vedieť rozlíšiť, kedy mačka naozaj nechce a kedy len z nejakého (napr. zdravotného) dôvodu nemôže.

mačka sa bojí

...a bude sa báť ešte nejakých pár dní alebo týždňov! Je to normálne, stres z neznámeho. Pokiaľ mačka nie je agresívna, často sa jej dotýkajte, vyberajte ju z úkrytu a hladkajte ju. Ak je hladná a rada sa dobre naje, skúšajte to aj cez jedlo, to vie spraviť zázraky. Ani sa nenazdáte a ľahne si k Vám do postele alebo bude hladkanie vyžadovať. Avšak pozor - určite jej nenoste jedlo pod nos, pretože si zvykne a nebude mať potrebu sa osmeliť. Za jedlom si musí vyjsť z úkrytu sama.

Ak je mačka agresívna a zaháňa sa na Vás labkou (a syčí/vrčí pri tom), bude lepšie, ak nebudete iniciatívni a necháte ju tak. Nechytajte ju, nehladkajte. Osmelí sa, keď sama bude chcieť. Ale ani takej mačke nedávajte jedlo pod nos, musí sa naučiť na kŕmenie vyjsť. Onedlho začne byť prítulná pred každým kŕmením. Mala som takého kocúra v opatere a podávať lieky sa mu dalo buď len v malej guľôčke z paštéty (strašne rád jedol), alebo som ho musela zabaliť do uteráku len s trčiacou hlavou a tak podať liek.

mačka neje a nechodí do WC vôbec

Ak je to stresom z nového prostredia, dospelá mačka môže aj 3 dni nejesť, nepiť a nepoužiť WC. Zdravotný problém by mal vylúčiť/potvrdiť veterinár na prvej prehliadke. Ak máte mačku doma už 3 dni, chcete nazbierať koprológiu a stále nič, uprednostnite veterinárnu prehliadku bez vzorky trusu - tú môžete dodať neskôr na rozbor.

Pokiaľ sa jedná o mačiatko, isto pôjde o zdravotný problém, najmä, ak je mačiatko vychudnuté. Tu by mal veterinár podať podkožnú infúziu a vitamíny, aby nebolo dehydrované a aby sa rozjedlo. Pre malé mačiatko, najmä do veku 3 mesiacov je veľmi nebezpečný každý deň, ak nepapá, preto s ním choďte na veterinu čo najskôr.


VYSOKO GRAVIDNÁ / KOJACA MAČKA

Pokiaľ ste prichýlili mačaciu maminu, tak to si okrem potlesku zaslúži aj samostatný odstavec v tomto článku, pretože to má svoj vlastný postup.

Hovoríme tu o kontaktnej mačke, ktorá už sa nedá kastrovať alebo o mačke, ktorá už vonku na ulici vrhla mačiatka a nie je to tam pre ňu a jej potomstvo bezpečné, pretože je dôverčivá (prítulná, nebojí sa ľudí).

Ak je mačka, ktorá vonku porodila nekontaktná a plachá, je lepšie to nechať tak. Počkať si na odkojenie mačiat (cca mesiac), odchytiť ju na kastráciu, vrátiť a vo veku cca 5-7 mesiacov to isté s jej preživšími mačatami (všetky zriedka kedy prežijú). Ak by sme ju nasilu brali do dočasky, bol by to pre ňu príliš veľký stres, z ktorého by mohla mačatá odvrhnúť alebo iné negatíva by prevládli nad našim pokusom o záchranu. Mačatá plachej mačky ostávajú zvyčajne tiež plaché a všimneme si ich, až keď sú väčšie, dovtedy ich matka skrýva.

Existuje však aj akási "poloplachá" mačka, ktorá sa síce chytiť do ruky nenechá, ale porodí voľakde ľuďom dosť na očiach. Túto ak chceme vziať z ulice, stačí, ak jej dáme mačiatka do väčšej prenosky a ona za nimi príde. Tak ju odchytíme. S takouto poloplašankou sa ešte dá pracovať a určite bude vďačná za bezpečie, veterinárnu starostlivosť, pohodlie a dostatok krmiva pri výchove svojich mačiatok. Takto postupne sprítulnie.

Takže - máme už doma vysoko gravidnú micku - budem písať o gravidnej, lebo ak máte kojacu, tak len nadviažete v postupe, kde treba. 

Zaujímavosť: mačacia matka sa v chovateľskom žargóne označuje vznešeným slovom "Queen" 👑🤩

1)

Útočisko

Mačičke vytvoríme pokojné, bezpečné miesto. Zvolíme miestnosť, ktorá nie je priechodná a v miestnosti kút, kde sa bude cítiť dobre a kde bude mať súkromie. V miestnosti by mala mať k dispozícii WC, misky, škrabadlo a zopár hračiek. Je vhodné zadovážiť si "stan", kde porodí (na foto).

Veterina.

Odoberáme trus na koprológiu. Pozor - ak budú prítomné parazity alebo jednobunkovce, mačka sa bude môcť odčerviť až spolu s mačiatkami, keď budú mať 2 týždne. Gravidná mačka sa nesmie odčervovať. Mačaciu rodinku odčervíme spoločne až podľa určenia veterinára. 

Mačičku necháme prezrieť veterinárom, ideálne už aj so vzorkou na koprológiu a ak má nejaké neduhy, postupujeme podľa veterinára - nie každá liečba môže byť aplikovaná kotnej mačke. 

FIV/FeLV test môžeme dať spraviť - ak vyjde negatívny, aj mačiatka budú negatívne. Ak by náhodou vyšiel pozitívne na FIV, mačiatka sa otestujú až vo veku 4-6 mesiacov, pretože dovtedy môžu niesť matkine protilátky a test by mohol vyjsť falošne pozitívny. 

Iné je to s FeLV; pozitívna mačička väčšinou neporodí živé plody. Ak by vyšiel test na FeLV pozitívny, zvážila by som kastráciu aj vo vysokom štádiu gravidity, pretože mačiatka by nečakal dlhý a šťastný život.

2)

Peliešok. 

Mačky zriedka kedy používajú pelechy, pretože pospávajú a odpočívajú kdekoľvek. Iné je to u gravidnej mačky, tá potrebuje pelech, kde porodí. Malo by to byť niečo ako krabica, kde sa ponaťahuje, poprehadzuje do sýtosti, ale tiež by to malo mať nejaké steny, aby jej mačiatka nepovypadávali. Alebo ten stan, ktorý som spomínala vyššie. Pelech by mal byť čo najviac v úkryte, v súkromí, kľudne pod nejakým stolom alebo pod skriňou. Vystelte ho savými podložkami, ktoré sa dajú vymeniť.

Mačka môže porodiť na nejakom mieste a potom si mačiatka preniesť inam. Rešpektujte toto jej rozhodnutie a pelech potom umiestnite na miesto, ktoré si mačka vybrala. Mne Puska porodila na najnižšej polici v skrini - tušila som to, tak som jej to tam vopred upravila (na fotke). Po nejakom čase si preniesla mačiatka pod okno pod lavičku, tak som jej tam vytvorila nový pelech.

Výnimočne sa môže stať, že mačka svoje mačiatka zje. Úplne vážne. Alebo zje len jedno. Stáva sa to a je to pre mäsožravce (ale aj pre napr. hlodavce) normálne, ak matka cíti nedostatok jedla/bezpečia a tým pádom nevidí zmysel mať potomstvo, pretože by ich neuživila. V dočaske mačacia matka preto musí mať nonstop dostatok kvalitného jedla. Tiež sa to stáva, ak má mača vývojovú vadu a neprežilo by, tak matka ukončí jeho utrpenie, pretože cíti, že s ním niečo nie je OK. Príroda je síce krutá, ale v tomto aj istým spôsobom milosrdná. Je to pud a nedá sa s tým nič robiť, len to rešpektovať.

3)

Mačka by teda mala v tomto období až do odstavenia mačiat jesť, koľko len chce. Podávajte jej kvalitnú stravu pre mačiatka 2-3x denne + granule a voda non-stop k dispozícii. RC má pre tento účel radu krmiva Mother & Babycat granuly aj konzervu, ale isto nájdete aj od iných značiek. 

Chcem ešte pripomenúť, že foťte čo najviac. Maminku aj mačiatka - na pamiatku sebe a aj pre nových majiteľov, aby mali obrázky, ako ich nový člen domácnosti vyzeral, keď bol maličký.

4)

Mačka porodí. 

Niektoré vyžadujú súkromie a porodia vo vašej neprítomnosti, iné vyžadujú asistenciu. Nijako však do pôrodu nezasahujte. Maximálne mačku hladkajte. Pôrod môže trvať aj 24 hodín a viac, ale môže byť aj rýchlejší. Vždy za plodom nasleduje placenta, ktorú by mala mačka zožrať, ako každý mäsožravec. Obsahuje hormóny, ktoré pomôžu spustiť laktáciu. Mačka mačiatka pooblizuje a očistí od pôrodných obalov. Mačiatka sa sami prisajú na bradavku.

Do veku 4 týždňov mačiatka cikajú aj kakajú len počas toho, ako ich matka umýva. Tým pádom to ani nepostrehnete. Treba však pravidelne meniť savú podložku pod mačiatkami. 

Mačiatka chápeme spolu s matkou ako 1 organizmus a ak by ste napr. museli s niekým (či už s matkou alebo s 1 drobcom) ísť na veterinu, treba vziať všetkých spolu.

Prvé 4 týždne matka len kojí, spí a žerie. Mala by mať teda v blízkosti pelechu všetko, čo potrebuje.

5)

Váženie.

Každé mačiatko si nájde "svoju" bradavku a nerado sa o ňu delí - už po narodení sa učí bojovať so súrodencami. Niektoré mačiatka sa snažia vybojovať si okrem tej svojej aj iné bradavky. 

Od narodenia treba mačiatka každý deň vážiť, aby sme včas postrehli, ak niektoré nepriberá. Mačiatka sa rodia s cca 80-150g hmotnosťou. Každý deň musí byť prírastok na váhe aspoň 10g. Ak niektoré nepapá, budete to musieť vyskúšať dokrmovaním s mačacím "sunarom" každé 2 hodiny.

Toto správanie s privlastňovaním bradavky isto poznajú aj majitelia viacerých, aj dospelých mačiek - prejaví sa pri kŕmení. Mačkám dáme misky s identickým jedlom, ale každá sa aj tak snaží jesť z misky tej druhej. Je to pud, ktorý sa vyvinul, ešte kým bojovali o cicík.

6)

Oči.

Vo veku cca 10 dní mačiatka otvoria oči a budú sa mrviť o niečo viac, než doteraz. Všetky mačiatka sa rodia modrooké a farba dúhovky sa plne vyvinie až vo veku 3 mesiacov.

7)

Odčervenie.

Vo veku 2 týždňov je možné matku aj s mačiatkami odčerviť, ak boli prítomné parazity v truse matky. 

V žiadnom prípade nepoužijeme pipetu (tá je vhodná až od 8 týždňov veku). Pre takéto drobčeky a ich mamu je vhodná odčervovacia pasta. Na našom trhu máme pastu Banminth a Caniverm. Banminth je chutná, ale drahšia. Caniverm je horká, ale lacnejšia 🙂 Rozhodne odporúčam Banminth, oveľa lepšie sa s ňou pracuje. 

Podľa hmotnosti každého mačiatka nám veterinár určí množstvo pasty a tiež dávku pre matku podľa jej hmotnosti. Odčervíme všetkých v rovnaký deň a zapíšeme dátum aj typ odčerv. prípravku do preukazov (tie získame u veterinára).

8)

2. odčervenie a tuhá strava.

Vo veku od 4 týždňov sa mačiatka s matkou odčervia opäť rovnakým spôsobom, ako prvýkrát a tiež zapíšeme do preukazov. Len ich hmotnosť už bude iná, tým pádom aj dávka pasty.

4-týždňové mačatá
4-týždňové mačatá

Drobce sa budú pokúšať jesť aj inú stravu, než matkino mlieko. Môžete im ponúknuť špec. penu pre mačiatka, mlieko pre mačky, alebo konzervu rozmiešanú vo vode. 

Pozor - akonáhle mačiatka ochutnajú inú stravu ako matkino mlieko, matka ich prestane "vycikávať a vykakávať". Budú sa teda pokúšať používať mačacie WC. Odporúčam teda v tomto období umiestniť do blízkosti pelechu plytké WC. Drvivá väčšina mačiat sa to naučí samo a automaticky, iným sa zopárkrát stane nehoda.

Od tohto veku už sa budú aj hrávať, všade loziť a všeličo skúšať. Je to prelomové obdobie, pretože by si mali postupne navyknúť aj na bežný chod domácnosti (vysavač, návštevy,...). Budú potrebovať hračky.

Mačaciu matku už môžeme objednať na kastráciu, keď drobce začnú jesť tuhú stravu a vydržia bez matky tých 12 hod. Mačka môže mať ruju už počas kojenia, tak aby nám nezačala vyvádzať skôr, než odchová drobčeky. Nebojte sa - ona ich bude kojiť aj potom úplne bez problémov.

9)

Opakované odčervenie.

Vo veku 6 týždňov rodinku opäť odčervíme rovnako. Po pár dňoch pozbierame aj kontrolnú koprológiu, akurát, že tentoraz aj od drobčekov. Keď bude negatívna, rodinku už netreba ďalej odčervovať. 

Ak sa okrem bežných parazitov vyskytli giardie a/alebo isospory, postupujeme podľa veterinára.

Čiže zhrniem:

Bežné parazity - odčerv. pasta vo veku 2, 4 a 6 týždňov. Potom kontrolná koprológia.

Jednobunkovce ako giardie a isospory - podľa pokynov veterinára.

8-týždňové mača
8-týždňové mača

10)

1. vakcína a interakčný kurz.

V 8.týždni vezmeme mačiatka na 1. vakcináciu. Dostanú základnú 3-kombináciu (FHV, FCV, FPV). Ak máte na to rozpočet, pridajte vakcínu aj proti ChF. O mačacích chorobách a parazitoch sa dočítate tu.

Mačiatka vakcinujeme iba ak sú zdravé a nejavia známky žiadneho ochorenia!

Upozorňujem, že v tomto veku sa mačiatkam začína fáza, ktorú ja volám, že "Zabijem vás, vy malí smradi!" 😃 Treba mať s nimi veľa trpezlivosti, pretože robia neporiadok a učia sa, ako byť správna mačička. Toto je obdobie lozenia po záclonách a kúsania káblov. Dobrá správa - toto obdobie samo pominie 😉

Už s matkou netvoria 1 organizmus. So súrodencami ich však naďalej v prípade potreby berieme na veterinu spolu.

Niektorí ľudia zvyknú už v tomto veku mačiatka rozdávať a oddeľovať od matky, ale NIE JE TO SPRÁVNE. Mačiatka musia ostať pri matke do 12 týždňa. Vôbec nejde len o sanie materského mlieka, ale aj o úplnú socializáciu, aby do života nezískali rôzne zlozvyky a poruchy správania. Na to, aby sa z nich stala správna mačička, ktorá používa škrabadlo, nehryzie silno ľudskú ruku a chodí do WC vždy, potrebujú min. 12 týždňový interakčný kurz so súrodencami a matkou. Ak by ste aj mali mačiatka bez matky, je vhodné ich dať k nejakej dospelej mačke, ktorá ich "vychová" - síce nie ako matka, ale podobne. Mačiatko potrebuje počuť syčanie a potrebuje od dospelej mačky "pár zaúch", aby sa naučilo, čo tieto signály znamenajú a tiež to, že ak pohryzie prisilno, tak to bolí.

11)

Fotenie a inzercia.

Od cca 8-10 týždňa mačiatka začneme fotiť intenzívnejšie a s cieľom vytvoriť tie najkrajšie fotky na inzerát. 

Sledujeme, ktoré mačiatko sa čím líši od ostatných a predpokladáme jeho povahu aspoň tak, aby sme ho vedeli opísať v inzeráte. Mačiatka sú všetky povahovo veľmi podobné, no pre inzerát sa snažíme nejako ich vlastnosti predsa len vypichnúť. Napríklad niektoré mačiatka sú veľmi aktívne, hravé a nehodia sa do domácnosti ako jedináčik - potrebujú mačacieho kamoša. Iné, tie pokojnejšie a lenivejšie, to zvládnu aj ako samotári. Toto si treba na nich, okrem iného, všímať.

12-týždňové mača
12-týždňové mača

12)

2. vakcína a adopcia.

Vo veku 12 týždňov je na rade 2. vakcinácia.

 Teraz sú už mačiatka voľné na adopciu. O mačiatka zvykne byť veľký záujem, preto si o to viac dávajte pozor na záujemcov! Ja ak mám na to priestor, radšej ponúkam mačiatka až vo veku 5 mesiacov a po kastrácii.

Malé mača nepatrí von na záhradu. Tiež môže ľahko vypadnúť z nezabezpečeného okna alebo balkónu, môže vykĺznuť von cez dvere. Mačiatko nie je zábavka pre deti. Vyrastie z neho plnohodnotný člen domácnosti a tak by to mali tí správni záujemci aj chápať. 

Nebojte sa odmietnuť nevhodného záujemcu - každé mačiatko si nájde ten správny domov, len to neunáhlite. Záujemca musí rátať s tým, že vo veku 5-7 mes. bude musieť investovať do kastrácie. Rovnako tak sa ubezpečte, ako a čím bude záujemca mača kŕmiť, pretože by bolo nezmyselné, aby ste mačiatko vypiplali na kvalitnej strave a v novom domove by mu dávali tie najlacnejšie konzervy zo supermarketov, ktoré by mu napr. zničili zuby alebo tráviaci trakt. 

Komunikácia so záujemcami je kľúčová, aj po adopcii!

Každopádne Vám veľmi fandím, ak ste prichýlili micku v núdzi 😉👍 Prajem Vám, aby ste s ňou mali čo najmenej starostí a aby si našla si ten najlepší domov.

♠ ♦ ♣ ♥ ♠ ♦ ♣ ♥ ♠ ♦ ♣ ♥ ♠ ♦ ♣ ♥ ♠ ♦ ♣ ♥ ♠ ♦ 


Tento článok mal aj 2.časť, ktorú mi napadlo napísať, keď som opisovala, ako pomôcť mačičke dočaskou. Rozvinula som problematiku natoľko, že som vytvorila samostatný článok.