mačiatka na sociálnych sieťach

14.07.2021

Máte radi mačiatka, alebo len ich fotky?

Na FB som členom rôznych skupín, kde sa virtuálne stretávajú milovníci mačiek. Keď viem, poradím, prípadne pozdieľam nejaké akútne prosby o pomoc a taktiež svojich vlastných odchovancov, ktorí hľadajú domov. 

Keď som v predchádzajúcom článku podrobne opisovala, ako pomôcť mačacej mamičke dočaskou, aby bola v bezpečí, aby sa jej aj s mačiatkami dostalo riadnej veterinárnej starostlivosti a aby si všetci našli tie najlepšie domovy, som si spomenula na isté javy, ktoré sa opakujú na tých FB skupinách v príspevkoch a následne pod nimi v diskusiách. 

Je to situácia, keď človek pridá fotky s mačiatkami alebo príspevok/komentár, v ktorom vysvitne, že má (alebo sa "mu narodili") malé mačiatka. Buď sa tým chváli, alebo pýta radu a komentujúci na to reagujú, veľmi často aj otázkami na autora príspevku.

No a tu začína problém 🙃

Ono totiž nie sú mačiatka ako mačiatka a už vôbec nie v skupine, ktorá predpokladá zoskupovanie milovníkov mačiek. Ak milujem a obdivujem mačky, tak okrem obdivovania vlastných mačiek a zdieľania radosti z nich sa predsa zaujímam o celý druh - v akých podmienkach u nás mačky žijú, kam ich chov smeruje a najmä, čo môžem spraviť ja, aby som podmienky mačiek v našom okolí/krajine zlepšila všeobecne. Toto podľa mňa znamená skutočná láska k zvieratám a tieto FB skupiny majú aj týmto smerom nastavené pravidlá, ktoré zahŕňajú najmä boj s najväčším nepriateľom domácich spoločenských zvierat - množením. Prečo je práve toto, pre niekoho až nepochopiteľným "strašiakom", som vysvetlila v článku, kde som to vzala od samotnej podstaty domácich a divých zvierat, ale rozvíjam to aj v ostatných článkoch v sekcii dobrovoľníctvo.

Základné typy prispievateľov do týchto FB mačacích skupín som rozdelila podľa toho, za akých okolností pridávajú fotky/príspevky mačiatok

Nenávidím akékoľvek kategorizovanie alebo typizáciu ľudí, no pre prehľadnosť a zrozumiteľnosť myšlienky to spravím - preto prosím nebrať doslovne 😄

typ 1 - zodpovedný milovník mačiek

Problému s množením si je vedomý a nepodieľa sa na zvyšovaní mačacej populácie

Väčšinou vie, čo robiť v akých prípadoch a ak pýta radu/podporu, vie si vyhodnotiť relevantnosť odpovedí, prípadne vyhľadať správne informácie na internete/u veterinára. Tento človek buď už má o mačkách rozsiahle vedomosti a skúsenosti s nimi, alebo sa aktívne snaží nejaké získať. Koná, komentuje príspevky a radí ostatným užívateľom takým spôsobom, aby táto jeho aktivita bola čo najefektívnejšia, pretože to jediné, čo zo svojej činnosti má, je každý jeden vydarený pokus o zabezpečenie lepšieho života alebo aspoň prostredia pre mačku.

Ak pridá fotku s mačiatkami, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o prosbu o pomoc alebo o dočasné umiestnenie mačiat z ulice a zdieľanie skúsenosti s nimi. Pri otázkach na mačiatka v komentároch nemá problém odpovedať na ich pôvod a plány s nimi; v drvivej väčšine ich chce umiestniť do zodpovedných domovov s podmienkou kastrácie a pre ich mamu sa snaží tiež zabezpečiť sterilku.

typ 2 - majiteľ mačky/mačiek

Skupiny využíva na zdieľanie rád, nápadov, tipov a skúseností so svojimi mačkami. Dobrovoľníctvu sa nevenuje a ani nemá informácie, ako postupovať napr. pri nájdení mačky, ktorá potrebuje pomoc, prípadne pri riešení nejakého mačacieho problému. Informácie hľadá v týchto skupinách, pretože čaká, že mu skúsenejší poradia.

Ak sa vyskytne nejaký "mačací problém" (napr. ak nájde mačku/mačiatka alebo si všimne vonku nejakú opustenú kontaktnú micku) a obráti sa s tým na skupinu, rešpektuje, ak sa niekto snaží poradiť a dáva mu návody. 

Takže ak tento človek pridá foto/príspevok s mačiatkami, robí to kvôli tomu, že hľadá rady a informácie, ako sa zachovať. Môže sa samozrejme stať aj to, že z dôvodu nedostatku správnych info sa mu okotí vlastná mačka a zdieľa to v skupine, avšak rešpektuje komentáre skúsenejších ľudí a nemá problém aj zodpovedať na otázky ohľadom vzniku mačiat, pretože sa chce zachovať zodpovedne aspoň podľa svojich možností.

*najmä pre tento typ mačkárov je určený tento web, ako užitočný zdroj informácií

typ 3 - ľahkomyselný majiteľ/"milovník" mačiek

Tento človek chová mačky svojsky a pravdepodobne si neuvedomuje dôsledky niektorých svojich činov. Je mu väčšinou ľahostajná nejaká mačacia populácia voľakde "tam vonku", kde to nevidí. Neviem, z akého dôvodu pridáva fotky/príspevky s mačiatkami. Možno sa chce nimi pochváliť podobne, ako keď sa ľudia chvália prírastkom do rodiny. A možno je jeho motívom očakávanie "srdiečkových" komentárov a rozplývanie sa členov skupiny nad fotkami drobných tvorčekov. Alebo sa snaží hodiť zodpovednosť napr. pri nájdení opustených mačiatok na niekoho iného.

V diskusii vysvitne, že si z nejakého absurdného dôvodu nedal kastrovať mačku chodiacu von. Na upozornenie na zodpovednosť alebo na otázky ohľadom pôvodu mačiatok (a plány s mačiatkami) reaguje podráždene až agresívne, prípadne pasívnou agresiou (výsmechom, argumentačnými faulami, ironickými poznámkami, označovaním dobrovoľných ochrancov zvierat za fanatikov a pod.). On asi naozaj očakáva len tie sladké komentáre...

Pravdepodobne to tak bude - o situácii s mačiatkami/kotnou mačkou nechce férovo diskutovať a nenechá si poradiť, lebo na tieto veci má svoj názor. Názor tohto človeka ale bohužiaľ nie je podložený nijakými faktami ani rozumnými dôvodmi.

U týchto ľudí vždy rozmýšľam nad tým, prečo vôbec sú členom skupiny, ktorá je určená pre milovníkov mačiek. S takýmto prístupom totiž môžu narobiť viac škody, než úžitku a keďže sa považujú za milovníkov zvierat, malo by ich to zaujímať.


Však aj ja som kedysi chcela množiť! 

Tiež som bola ten 3.typ, ale len preto, že som nemala informácie, nevedela som. A to je úplne normálne - učíme sa predsa celý život! No ale nik predo mnou túto problematiku nespracoval do mne zrozumiteľného textu a tak sa ku mne tie informácie nedostali v takej forme, aby som celú problematiku množenia správne pochopila a videla v celom kontexte. Aj preto som vytvorila tento článok, aby sa k ľuďom včas dostali informácie v zrozumiteľnej forme a zabránilo sa každému nežiaducemu množeniu. Pretože každé jedno množenie spoločenských zvierat bez PP JE NEŽIADUCE.

Ja sakramentsky dobre viem, čo je to túžiť po mačiatkach od narodenia až do adopcie. Je to úžasné zažiť a určite to odporúčam! Ale každý rok od jari až do jesene je plno kotných a okotených mačiek úplne na celom svete v každom jednom rohu, ktoré sú v ohrození a potrebujú pomoc! Nebolo by lepšie tú svoju prirodzenú ľudskú malichernú túžbu uspokojiť pomocou týmto bezprízorným mačkám...? 🤨

Bohužiaľ, niektorí ľudia nedovidia ďalej, než na špičku svojho nosu a množením na vlastných zvieratách len prispievajú k celkovému zvyšovaniu počtu opustených domácich spoločenských zvierat. Sama som bola taká. Mechanizmus, ako sa to deje, opíšem. Tiež rozoberiem argumenty a výhovorky postavené na vode.

..."nestihli sme kastráciu"...

Tak čo robí tá mačka vonku? Ak chcete púšťať mačku von, učiňte tak po obidvoch vakcináciách a po kastrácii. Pretože inak je isté, že Vám dosnesie mačiatka ešte skôr, ako by ste pomysleli. Mačka je plodná ešte pred prvou rujou. Ak otehotnie takto skoro, môže to byť pre ňu nebezpečné a nemusí prežiť pôrod. Zažila som kotnú 4-mesačnú mačku...vlastne - akú mačku - bolo to ešte mača. Je to, ako keby otehotnelo 12 ročné dievča - biologicky to možné je.

..."nevedeli sme, že je kotná a zrazu mala mačiatka"...

Bola kastrovaná? Nie. Tak čo ste čakali - plazmový televízor...? 🙂

..."chceli sme počkať na prvú ruju, ale príroda nás predbehla"...

Človek je súčasťou prírody a ako jediný má rozum to celé menežovať, takže ani táto výhovorka neobstojí. Kastrácia až po 1. ruji nie je pre mačku nijaká výhoda. Odporúčalo sa to kedysi, keď ešte nebolo dokázané, že to na jej vývoj nemá žiaden vplyv. Mačka/kocúr kastrovaná ešte pred 1. rujou z toho nebude mať nijaké problémy a vyrastie rovnako veľká (ak nie ešte viac), než nekastrovaná mačka/kocúr. Z včasnej kastrácie sú len benefity, ktoré zahŕňajú okrem iného aj o 95% znížený výskyt rakoviny mliečnych žliaz. P.S.: S lovom myší kastrácia absolútne nesúvisí - niektoré mačky lovia a iné zas nie, bez ohľadu na hladinu ich pohlavných hormónov.

..."sú to jej prvé mačiatka"...

A dúfam, že aj posledné, do psích náušnic! 🤬 Tu sa jedná o starodávnu poveru, že každá samica by aspoň raz mala mať potomstvo. Neviem z akého dôvodu sa toto tradovalo, ale dnes je to už len prežitok zbytočne komplikujúci stav už teraz premnožených domácich spoločenských zvierat.

..."nie sú nechcené, plánovali sme mačiatka"...

Wáj? 😩 Ak ste plánovali navýšiť počet opustených mačiek, ako veľmi ich musíte nenávidieť?

Teraz by niekto mohol namietať, že tie mačatá od neho neskončia opustené - ja viem, že tie od Vás neskončia opustené. Možno im skutočne nájdete dobré domovy. Ale napriek tomu ste navýšili počet opustených mačiek.

Ako je to možné? Nuž - domovov pre mačky je niekoľkonásobne menej, než mačiek, ktoré domov potrebujú. Opustených mačiek je také množstvo, že si to ani neviete predstaviť. Čiže zaberiete "svojim vrhom" domovy mačkám, ktoré už na svete sú. Tie Vaše, naopak, vôbec nemuseli vzniknúť.

úplne bežná situácia na sídlisku
úplne bežná situácia na sídlisku

A v tých nových domovoch, ktoré ste pre "svoj vrh" vybrali, sa môže táto situácia opakovať donekonečna - mačiatka a ich deti a ich deti a ich deti...... Keďže mačky sa rozmnožujú geometrickým radom, vznikne tak taký obrovský počet mačiek, že tie opustené mačky vonku, ktoré už na svete sú, nebudú mať ani šancu sa umiestniť. A to nevravím ešte o tom, že je takmer isté, že niektorá pra-pra-generácia pochádzajúca od toho "vášho vrhu" zákonite musí skončiť na ulici (z dôvodu toho nedostatku tých domovov). Tam stačí, že niekto vyberie pre mača (niekoľká generácia potomkov z "vášho vrhu") nezodpovedný domov, z neho ujde darovaná nekastrovaná mačka a založí si vonku vlastný klan tuláčok, ktoré sa opäť rozmnožujú geometrickým radom.

Na 7 rokov máte 370 000 dôvodov, prečo kastrovať svoju mačku a neplánovať mačiatka.

Ak Vás baví opatera o mačiatka a radi hľadáte domovy, okamžite ma kontaktujte! 😍 Každú jar môžete mať v opatere čerstvú mamičku s mačiatkami, ktorá nemá kam ísť a hrozí jej smrť - vybavím šecko, neni problém, bejby 😘

..."to sú naše mačiatka a necháme si ich"...

Vážne? 😀 Však OK, ale jedna vec mi nejde do hlavy: ak ste zrazu zatúžili mať doma mačaciu mamu s potomstvom - to ste si ich museli vyrábať? Nestačí, že na internetoch je každý jeden deň niekoľko prosieb o pomoc pre malé mačiatka, ktorým reálne hrozí smrť? Takáto láska k zvieratám je mimo môjho (asi značne obmedzeného) chápania.

Takže necháte si ich. Predpokladajme, že sú 4. Priala by som si mať taký finančný rozpočet 😎 Rátajme teda: odčervenie 30+€, 1. aj 2. vakcinácia 20*4*2=160€, kastrácie (predpokladajme 2 kocúriky a 2 mačičky): 50*2+80*2=260€. Spolu Vás táto zábavka vyjde 450€. A to som nezarátala rôzne komplikácie pri malých mačiatkach, ani ošetrenia matky.

Pokiaľ ste finančne zabezpečení a zároveň milujete zvieratá, čo takto tie peniaze využiť lepším spôsobom a bez zbytočného navyšovania počtu mačiek? Môžete peniaze darovať dobrovoľníkom, ktorí sa starajú o už narodené (v tejto chvíli už existujúce a potrebujúce pomoc) opustené domáce zvieratá. Teraz by niekto mohol namietať, že napríklad vakcinácia je zbytočná, alebo odčervenie...alebo nebodaj kastrácia. Tak potom načo vyrába životy, ktoré ani nedostanú riadnu starostlivosť? To už má bližšie k vedomému zanedbaniu, než k láske k zvieratám.

..."nechám to na prírodu"...

Človeče, TY si príroda. Ty si tá časť tej prírody, ktorá je zodpovedná a rozhoduje. Ako jediný z živočíchov máš dar, rozum. Príroda je sama o sebe krutá. Človek taký byť nemusí. Jedine človek vie životy zvierat ovplyvniť tak, aby nikto netrpel. Ľudia vedia byť tiež krutí a robia hlúposti, ale rovnako tak dokážu aj opak - v prírode sú jediní schopní lásky, zodpovedného správania a menežovania ostatných živočíchov tak, aby tieto mali lepší a jednoduchší život.

..."je to susedova mačka (ktorá sa tu okotila)"...

Ale Vy ste tí, ktorí to riešia, nie? To Vy ste dali fotky na net, Vy si pýtate radu, Vy sa snažíte mačatá umiestniť. Susedovi je to očividne jedno. Je krásne, že sa snažíte pomôcť, no ešte lepšie je tomu predísť, pretože takýchto "mačiek od suseda" je milión. Treba si to vyčíhať ešte pred tým, ako vzniknú mačatá.

Mám v susedstve voľne sa pohybujúce mačky? Tak si o nich niečo zistím - či sa k nim vôbec niekto hlási, či sú kastrované, akého názoru sú susedia. Ak sa k nim nik nehlási, musíte ich (ak potom nechcete riešiť mačatá) odchytiť a dať vykastrovať - s tým vie finančne pomôcť OZ. Ak tie mačky niekto vyhlasuje za svoje a nesúhlasí s kastráciou, tak ich určite má aj riadne začipované s jeho menom, aby sa aj dalo dokázať, že sú jeho, však? Však?? 🙂

Jednoducho - ak máte radi mačky a chcete sa vyhnúť záplave mačiat, ktoré budú potrebovať Vašu pomoc, snažte sa mať pod kontrolou všetky voľne sa pohybujúce mačky vo Vašom okolí. Budete totiž pravdepodobne jediní v okolí, komu na tom záleží a tým pádom sa budete ako jediní snažiť pomôcť, ak sa tam narodia mačiatka. Odporúčam teda predbehnúť pripečených susedov.

..."takto mačky postupne vymrú"...

Nevymrú. Sľubujem. 

Je ich totiž tak strašne veľa, že akokoľvek by sme ich zredukovali, ešte vždy máme čo robiť. A aj keby už-už vymierali (čo sa nestane), predsa to nedopustíme - je to v našich rukách rovnako, ako to aktuálne premnoženie (množenie ale prebieha oveľa rýchlejšie, než systematická humánna redukcia kastráciami).

Vezmime si ideálny stav - žiadne útulky, každá mačka má domov, všetky kastrované. Na ulici len veľmi plaché "ferálky" kvôli deratizačnej funkcii. Vždy si môžete kúpiť mačku s PP. Investícia do takejto kúpy sa vyplatí, to som už spomínala. A ak by ste chceli "zadarminko", vždy budú mačky na uliciach v zaostalejších krajinách, ktorým takto môžeme pomôcť. Napr. do Chorvátska alebo Bulharska ja osobne práve kvôli tomuto nechodím - plné ulice zúbožených opustených mačiek, ktoré sa ďalej rozmnožujú a nik to nerieši - svojou návštevou takú krajinu nepodporím a - mám čo robiť vo svojej vlastnej krajine, čo sa mačiek týka.

Niektoré krajiny (napr. Rakúsko) však naopak pouličné mačky systematicky kastrujú, množenie v domácnostiach je zákonom zredukované na minimum a napriek tomu sa nedá povedať, že by tam mačky vymreli. Len sa zbytočne netrápia na uliciach v zúboženom stave a každá ich reprodukcia je plánovaná a účelová (s PP). Systematické kastrácie pouličných mačiek sa vykonávajú napr. aj v Turecku alebo Grécku, všimla som si zastrihnutých ušiek aj v Egypte alebo SAE. 

..."mačiatka sme vždy bez problémov rozdali"...

Tak tomuto verím - záujemcov o mačiatka je skutočne vždy veľa a komukoľvek na ulici by ste podali mača, neodolal by roztomilému stvoreniu. Otázka je, aký život ich čaká. Viem, že je pohodlnejšie sa nad tým nezamýšľať a uspokojiť sa s myšlienkou, že mača bolo umiestnené, že to bol určite dobrý človek a bla bla bla. Nevravím - je naozaj možné, že skončilo v dobrých rukách - človek nikdy nevie.

Bohužiaľ je však oveľa väčšia pravdepodobnosť, že neskončí v zodpovednom domove. Odkiaľ by sa potom bralo toľko zrazených, stratených, podvýživených, zastrelených, otrávených, zranených, nekastrovaných, kotných a chorých mačiek pobehujúcich vonku, ktoré sa každodenne zdieľajú na internetoch s prosbou o pomoc? Teraz je reč o kontaktných, tzv. "domácich" mačkách, nie o ferálnych (plachých pouličných). Ale aj tie ferálne mačky majú pôvod v nezodpovednom chove tých "domácich".

Logicky - ak by naozaj zodpovedný človek mal záujem o mača, nebolo by pre neho jednoduchšie si nejaké adoptovať, čím by mal istotu o jeho zdravotnom stave, pôvode, povahe a ešte by spravil dobrý skutok a podporil dobrovoľníkov? Adopčný poplatok je zanedbateľný oproti týmto výhodám a taký človek ráta s tým, že zvieratko = investícia aj do budúcnosti (krmivo, potreby, veterina...). 

Ľudia, ktorí reagujú na inzeráty "darujem mačiatka do dobrých rúk" môžu byť pokojne aj špekulanti, ktorí chcú všetko zdarma, alebo najmä aby vlastnili a neplánujú mačiatku zabezpečiť riadne potreby, ktoré aj niečo stoja, prípadne pokladajú zvieratko za hračku pre deti.

Nič sa nedá predpokladať na 100%. Aj mne, čo si domovy overujem zo všetkých možných aspektov, sa zopár krát podarilo natrafiť na nezodpovedného človeka a doplatila na to mačička. To k životu žiaľ patrí. Dôležitá je však snaha toto riziko okresať na úplné minimum a kolotoč vyrábania a rozdávania mačiatok k tomu určite nepatrí. 

❗❗❗