exteriér - ako to (ne)funguje

16.07.2021

ako zminimalizovať riziká, ktorým je vonku vystavená Vaša mačka

Aj keď sa špecializujem na adopcie mačiek do interiérového prostredia (chcem, aby mnou vypiplané mačky z ulice boli už navždy v bezpečí), uvedomujem si, že niektorí ľudia púšťajú svoje mačky aj von a nemusí to vyslovene znamenať, že taký domov je nevhodný alebo, že sú ich majitelia nezodpovední.

Nie je totiž záhrada ako záhrada a tiež majiteľ ako majiteľ!

A samozrejme napokon - nie je mačka ako mačka. Niektoré mačky si celkom dobre viem predstaviť, že by von chodiť mohli a naopak, niektoré vyslovene nie. Je to veľmi individuálne a mačacieho jedinca treba dobre poznať. No - dobre poznať - skôr by som povedala vedieť, čo presne si na mačke všímať, aby sa to dalo posúdiť.

Niektorý človek by si mohol myslieť, že ak je napr. 6-mesačné mača aktívne, hravé a zvedavé, je preň exteriér priam ideálny. A tu je kameň úrazu! Práveže to tak nie je a takýto jedinec je vonku najviac ohrozený okrem iného práve svojou nebojácnosťou a zvedavosťou.

V tomto článku napíšem základné pravidlá na mačacie vychádzky, aby to bolo bezpečné pre mačku a došlo k čo najmenej nehodám a stratám*. Skúsim tam tiež opísať, aké typy mačiek sú vhodné na výlet do záhrady, aby to pre ne bolo čo najmenšie riziko a aj, ktoré vyslovene nie. Dám sem tipy aj na voliéry a zabezpečenie záhrady, kam by mohla chodiť akákoľvek mačka aj bez dozoru a tiež niečo o vôdzkach.

*Na tejto stránke sa zdieľajú stratené mačky z celej SR. Všetko sú to kontaktné mačky, ktoré chováme doma. Budem v nasledujúcom texte občas porovnávať tieto mačky s ferálnymi - ferálne sa totiž nestrácajú tým, že zablúdia a sú vonku menej ohrozené, než tie naše, ktoré chováme. Čosi ako definíciu feráliek sa dočítate tu.


9 vychádzkových pravidiel = 9 mačacích životov (aby neprišla ani o jeden)


1) Mačku púšťajte von až keď si na Váš domov, členov a chod domácnosti úplne zvykne.

Je to preto, lebo mačka ak je v neznámom prostredí s neznámym "personálom", bude sa najskôr snažiť uniknúť naspäť - tam, kde to pozná. Je jej úplne jedno, že jej pôvodné miesto je vzdialené stovky kilometrov - prvý pud je "uteč".

Čas zvyknutia si je veľmi individuálny, ale vždy je to minimálne mesiac.

Mačka musí začať nové teritórium pokladať za svoje, aby ste znížili riziko jej straty a tiež sa zoznámiť so svojim novým "personálom" - ubezpečiť sa, že oni sú tí, ktorí ju kŕmia, maznajú a hrajú sa s ňou, aby pre mačku boli atraktívni a aby ich považovala za súčasť nového domova.

Tu už možno šípite, prečo sa nedá adoptovať len čisto vonkajšia mačka. Ona Vám tam na tej záhrade neostane. Poviete si: "Však u mňa by mala jedlo aj zateplenú búdku...nie je to lepšie, ako miesto, kde je teraz - hladná a bez úkrytu?Tá mačka ale nevie, aké s ňou máte plány a nevie, že u Vás bude mať pravidelne jedlo. Nevie tiež, či ponúkaná búdka je pre ňu, alebo či ju obýva nejaká iná mačka, s ktorou by nechcela prísť do konfliktu. Tieto veci by musela postupne zistiť sama a dobrovoľne, aby tie informácie boli pre ňu relevantné. 

Nefunguje to tak, že ju vezmem, preložím niekam inam a ona tam ostane. Skrátka úplne neznáme teritórium, ktoré vyvolá pud "Uteč a hľadaj miesto, ktoré poznáš!". No a v tomto prípade je lepšie nespraviť nič, ako premiestniť mačku z exteriéru do ďalšieho exteriéru, ktorý navyše nepozná, za účelom záchrany. Toto by nebola pomoc pre tú mačku, len by ju to vystresovalo a mohla by zahynúť alebo dojsť k úrazu voľakde na úteku za svojim strateným teritóriom.

Aj preto sa najviac strácajú mačky, ktoré si majitelia len nedávno zadovážili. Mačky si nestihli ešte riadne zvyknúť a zoznámiť sa s interiérom a majitelia ich už pustili von.

Tiež by som tu rada vyvrátila jednu poveru, ktorej ešte stále mnohí veria. Znie: "Ak sa mačke u nás bude páčiť, neodíde." Nie, nie a ešte raz nie - takto to u mačiek nefunguje. Mačka odíde len toľko a až toľko, koľko jej Vy dovolíte. Áno, existujú mačky, ktoré neodídu a naozaj sa zdržiavajú celý život na 1 mieste, ale to sa nedá nijako predpovedať ani predpokladať a je to skôr náhodné. 

2) Mačku púšťajte von až po obidvoch prvých vakcináciách a po úplne zahojenej kastrácii.

Nikdy nevakcinovaná mačka sa musí dať zaočkovať 2x v rozostupe 3-4 týždňov a až potom je chránená pred nákazlivými (najnákazlivejšia je FPV) a aj chronickými chorobami (FHV a FCV môže dosiahnuť chronický charakter - časté výtoky z očí, kýchanice, sopel...). Po prvotných 2 vakcináciách sa preočkuje každý rok v rovnakom čase, najmä základná trojkombinácia (FPV-FCV-FHV). Čo sa besnoty (R) týka, existuje aj taký typ vakcíny, ktorú stačí podávať každý 3. rok.

O kastrácii snáď ani nemusím písať, ale pre istotu napíšem. Je to kvôli nežiaducemu množeniu a u kocúrov kvôli veľmi surovým bitkám o územie, pri ktorých sa často veľmi vážne zrania a nakazia krvou/slinami prenosnými FIV a FeLV.

Po zákroku sa u kocúrov počká na úplne vytriezvenie z narkózy (cca deň-dva), lebo aj keď už sú prebudení, ich správanie môže byť ešte 24-48 hodín nevyspytateľné a vonku by to pre nich mohlo byť fatálne. U mačiek je potrebné počkať až 10 dní, pretože to je čas, dokedy sa úplne zahojí ranka. Mačky by mali tento čas nosiť košieľku, aby sa rana udržiavala "nelízaná" a aby si ju nerozbabrali.

3) Mačiatko do 6 mes. von nepatrí.

Je to z dôvodu veterinárnych zákrokov, ktoré ešte nemá za sebou, ale najmä pre jeho povahu. Kontaktné mača je nebojácne a nemá žiaden pud sebazáchovy. Je zvedavé a zaujíma sa úplne o všetko, prítulné a nechá sa pohladiť kýmkoľvek. Svet je preň gombička! Je to teda priam ideálna obeť áut, rôznych hlupákov a tiež - mačiatka sa strácajú na dennom poriadku.

Mača nemá ešte také silné teritoriálne pudy a nevie si zadefinovať svoj domov ako bezpečné útočisko. Netuší totiž, že existuje aj nebezpečenstvo. Ide si kam chce zo zvedavosti a vždy zájde o niečo ďalej, lebo skúša a bude skúšať, až kým sa nestratí alebo kým sa mu to skúšanie nestane osudným.

Veľa prípadov je aj takých, že "našiel som vylezené mača na strome, ktoré nevie zliezť". Toto patrí k tej absencii pudu sebazáchovy. Mačiatko je do všetkého hŕŕŕ a neuvedomuje si dôsledky. Vidí obrovskú preliezačku, tak chce vyliezť čo najvyššie. 

Ak si na ulici vodí ostrieľaná plachá pouličná mačka mačiatka, dorozumievajú sa neustálym mrnkaním a zvukmi, ktoré ich držia pokope, aby sa jej drobce nestratili (čo sa žiaľ, občas stáva aj medzi ferálkami). Drobce opakujú po matke a učia sa od nej plachosti, preto sa k ferálnym mačkám pristupuje inak a aj pomoc pre ne je o niečom inom - sú menej ohrozené, než tie kontaktné, ktoré chováme doma. Mamina-bezdomovkyňa ich samozrejme učí aj to, ako je to s tými stromami 😉 Aby prežili aspoň, kým si splnia pud zachovania rodu... 🙄

4) "Ulicou nepobozkaná" dospelá mačka tiež nepatrí von.

Dospelej ferálnej mačke (to sú tie pouličné plašanky - bezdomovci, čo sa nedajú chytiť), ktorá žila pouličným životom od narodenia viac, než 1-2 roky, sa niekedy stane, že si príliš navykne na svojho krmiča a dá sa mu pohladiť. No a tento človek sa jej potom snaží nájsť domov. Táto mačka môže mať ešte také dobré reflexy z ulice, že v nej ostanú zakódované do konca života a tým pádom si na záhrade poradí - ak zašípi nebezpečie, ihneď vbehne naspäť dnu do domu. Problém - takéto mačky väčšinou potrebujú niekoľko mesiacov, aby si zvykli na nové teritórium s novým personálom a nemali snahu utiecť (za účelom hľadania svojho pôvodného miesta). Zvykajú si dlhšie, ale ich zvyk je potom povestná železná košeľa - ak sa vytvorí, ostáva silný. A tiež - bývalé uličníčky si väčšinou pohodlie domova natoľko užívajú, že vôbec netúžia po vychádzke.

Naopak - "ulicou nepobozkaná" je mačka vzatá z ulice do 1-2 rokov veku. Je to mentálne stále mača. Nemá tak hlboko zakódované reflexy, ktoré by ju ochránili pred autami, stratou a cudzími ľuďmi. Pozor - ona sa tak môže javiť nejaký čas po vzatí z ulice, že aké úžasné reflexy má, aká je opatrná...ale to opadne! Uvoľní sa hneď, ako si na svoj domov a ľudí zvykne. Prežíva "druhé detstvo", ale tentoraz, na rozdiel od ulice, už bezstarostné. Už nikdy sa to nezvráti. Navždy si bude myslieť, že ju ktosi vzal z pekla do raja, kde je stále jedla a tepla dostatok a nič sa jej nemôže stať. A to už je zodpovednosť "jak hovado". Tento typ mačiek (spolu s mačiatkami) je vonku najviac ohrozený, pretože je len otázkou času, kedy sa im niečo stane, ak ich nezodpovedný majiteľ púšťa vo verímboha.

Tu však musím poznamenať, že niekedy sa takto zachová aj mačka žijúca dlhšie na ulici a tá hranica 1 roku vôbec nemusí platiť - tam si treba všímať aj ostatné veci - napr. ako mačka reaguje na cudzích, či jej ostala nejaká plachosť, či sa ľaká hluku, či zvykne ležať hore bruchom...atď, aby sme vedeli posúdiť, či to riziko pustiť ju von vôbec stojí za to.

Neaplikujte ani myšlienku: "Dám jej na výber - ak bude chcieť ísť von, pustím ju a ak nie, tak nepustím." U mačiek to tak nefunguje. Mačke ponúknete prst a ona vezme celú ruku 😃 Nie je to o tom, že by chcela alebo nechcela - má pud objavovať nové teritóriá a ocikávať ich, aby si ich privlastnila. Nedávajte jej na výber, pretože z Vás 2 (Vy a mačka) ste Vy ten s rozumom.

5) Noc je tabu. Aj dovolenka.

Ak chcete púšťať mačku pravidelne na záhradu, rozhodne to nerobte tak, že večer ju pustíte a ráno Vás bude čakať pred dverami. Jedného rána totiž nepríde. A to môže byť hneď zajtra alebo aj o 10 rokov, podľa toho, kedy sa nechá zviesť zo svojich obvyklých chodníčkov a kedy ju niečo vyruší alebo zaujme natoľko, že sa stratí.

Noc je pokojná. Ľudí, áut, zvierat aj ruchu je menej a mačka môže získať dojem falošného bezpečia - nebude si dávať pozor toľko, ako by mala a zájde mimo svojich bežných chodníčkov, oveľa ďalej, než by ste si vedeli predstaviť. Najviac zrazených mačiek sa stane v noci (aj napriek zníženej premávke) a najčastejšie sa strata mačky oznamuje slovami "Ráno sa nám nevrátil/a...".

Áno, mačka divá je nočný tvor. Mačka domáca čosi z toho síce podedila, ale so správnym prístupom sa prispôsobí Vášmu režimu.

Čo sa dovolenky týka, pravdepodobne Vám príde niekto mačku opatriť. Ten niekto môže byť najlepší človek na svete, ale Vašej mačke rozumieť nemusí. Ona ho zas nepokladá za súčasť domova a nemal by ju teda púšťať rovnako, ako Vy. Bude ju hľadať, ak sa do pár minúť nevráti?

Ďalšia vec - ak máte tie samootváracie dvierka, že si môže mačka chodiť dnu-von kedy sa jej zachce - počas dovolenky ich zatvorte. Mačka Vás totiž považuje za inventár jej teritória a keď odídete, je to pre ňu zmena, na ktorú môže reagovať nevyspytateľne. Môže odísť tiež, zablúdiť v snahe zistiť, čo sa s Vami stalo a môže byť z Vášho odchodu taká zmätená (že kde ste), že bude menej opatrná vonku. Ono sa to nezdá - mačky sa večne tvária ako najväčší flegmoši, ktorí Vás majú v paži, ale zdanie klame - v skutočnosti si všímajú aj tie najmenšie detaily a reagujú na ne.

6) Aké je okolie môjho domu?

Je rozdiel mačku púšťať na záhradu domu v blízkosti frekventovanej cesty a domu na konci dediny s poľami a lesmi hneď za záhradou. Pri ceste hrozí auto a vo voľnej prírode predátory (vlk, líška, dravé vtáky, voľne pobehujúce psy...).

A ešte sú tu "tiežpredátori". To sú poľovníci alebo ľudia so vzduchovkou, no môže sa jednať aj o suseda, ktorý nemá rád mačky. 

strelné zranenie
strelné zranenie

Možno sa teraz zasmejete, že ktorý poľovník by lovil mačku...ale bohužiaľ sa to na SK a v ČR pravidelne deje. Existuje totiž sorta ľudí, ktorí ak majú zbraň, strieľajú na všetky živé terče vrátane mačiek a psov. Keďže ako člen OZ sledujem, s akými zraneniami nachádzajú dobrovoľníci mačky, viem, že značne veľká časť z nich mala broky v tele. Boli to najmä mačky z dedín v lone prírody. Niektoré prežili, iné nie. Poľovníci považujú mačky za škodnú a ak si chcú nájsť dôvod na jej zastrelenie na poli alebo v lese, nájdu si ho. Vy ako majiteľ mačky sa väčšinou spravodlivosti nedovoláte, prípadne sa budete ťahať po občiansko-právnych súdoch a vinník, ak vôbec bude potrestaný, tak v porovnaní so stratou Vášho domáceho miláčika, veľmi mierne.

Všímajte si aj, akých máte susedov a otvorene si s nimi vydiskutujte, kam by im vadilo, ak by Vaša mačka chodila, keby sa dostala na ich pozemok. Pretože ak vlastný pozemok nemáte zabezpečený proti úteku mačky, určite sa dostane k susedovi, bude tam chodiť a možno aj ocikávať - bude si chcieť jeho pozemok takto dobyť. Predstavte si, že by to bol vášnivý záhradkár a Vaša micka by mu jeho dielo ničila. Isto by ho to netešilo. Bohužiaľ takéto banálne spory môžu vyústiť až vo veľký problém, pretože ďalších milión prípadov znie "Sused mi otrávil/zastrelil/zranil/zabil mačku/y!" Nenadŕžam tomu susedovi, ale ani Vám - len upozorňujem na to, že toto sa bežne deje. Vy tomu môžete predísť.

7) Pravidelne mačku odčervujte napríklad pipetou a kontrolujte jej zdravie.

Mačky chodiace von môžu chytiť vonkajšie aj vnútorné parazity, pretože príroda sa nimi len tak hemží. Jedná sa najmä o blchy, ušný svrab, červy v gastrointestinálnom systéme, kliešte a pľúcne červy

Pipety účinkujú na všetky tieto problémy. Podávajú sa na kožu na šiji a existujú rôzne typy podľa hmotnosti a spektra pôsobenia. Pri akútnom probléme podajte jednu pipetu a o 2 týždne druhú. Potom stačí 1 pipeta každý 3. mesiac. Pipeta je účinná aj na kliešte, ale len krátky čas, takže pravidelne mačku prezerajte a kliešte jej vyberajte. 

Všímajte si aj rôzne zranenia a kožné problémy, aby ste jej to mohli ošetriť alebo ju včas vziať k veterinárovi. Vonku jej hrozia súboje s inými mačkami, ktoré sú o čosi miernejšie, než bitky nekastrovaných kocúrov o územie, ale tiež môžu spôsobiť poranenia. Taktiež napadnutie zabehnutým psom, poranenie z preliezania plotu - tak si mačka môže doslova rozpárať brucho alebo bok, zapichnutie trávy do nosa (môže zahnisať), popálenie labiek od horúceho chodníka...atď. Ak máte podozrenie, že sa Vaša mačka pobila s inou, dajte jej spraviť FIV/FeLV test. Nie však ihneď, počkajte cca mesiac, aby ste vyčkali inkubačnú dobu. Každá 20. mačka chodiaca von bohužiaľ nosí jeden z týchto, medzi mačkami prenosných smrteľných vírusov.

8) Sfingy, dlhosrsté a biele + hendikepované

Tieto mačky by tiež nemali chodiť von alebo so zvýšeným dozorom, aby sa ani náhodou nestratili. Ani nie tak pre povahu, ale kvôli riziku súvisiacemu s ich srsťou/nesrsťou/pigmentom/hendikepom.

Rakovina kože. To je ako pri ľuďoch, že tí svetlí s pehami sú náchylnejší na rakovinu kože a mali by používať opaľovací krém s vysokým faktorom. Veľa bielym mačkám už karcinóm zožral uši. Alebo ňufák... Mačka ani nemusí byť biela celá - stačí, že má biele uši a ružový nos, na ktorých je koža najtenšia a najviac na ne dopadajú slnečné lúče. 

Sfingy sú pre absenciu srsti tiež viac ohrozené týmto malígnym nádorom, tie sa ale aspoň dajú natrieť opaľovacím krémom 😅 Srandujem - pre sfingy je tu ešte jedno, podstatnejšie riziko - ak sa stratia v zime. Umierajú na podchladenie.

Dlhá srsť je zase o niečom inom - dredovatie. Dlhosrstú micku treba (aj pri interiérovom chove) denne vyčesávať a ak chodí von, o to viac. Tu je riziko najmä, ak sa pri vychádzkach stratí - bez vyčesávania zdredovatie vonku natoľko, že ak ju niekto pozorný nenájde a nevráti domov, kvôli dredom môže aj uhynúť. Dredy spolu s nečistotami na tej vytvoria pancier, ktorý jej bude prekážať v pohybe a úniku pred nebezpečenstvom - čiže za 1) je zraniteľnejšia voči vonkajším nebezpečenstvám. Za 2) sa nemôže kvôli dredom čistiť a takáto srsť zamotaná s nečistotami je inkubátorom pre mikróby. Imunita klesá, mačka je náchylnejšia na choroby (najmä kožné) a chradne.

Takže na tieto typy mačičiek treba dávať extra pozor, pretože ak by mali smolu na nepozorného majiteľa a stratili by sa, bolo by to pre ne dlhé utrpenie v podobe postupného rozožierania uší, umrznutia alebo uvarenia sa na slnku a v neposlednom rade aj v podobe takých dredov, aké sa dajú odstraňovať len v narkóze.

Hendikepované mačky - tu asi najviac pôjde o hluché. Dáva rozum, že napr. slepú alebo beznohú mačku von nepustím, ale hluchota nie je vidieť. Mačka vyzerá zdravo a aj sa tak správa. Treba si však uvedomiť, že ju nijako nezavoláte. A ona nebude počuť napr. auto, psa alebo iné nebezpečenstvo.

9) Postupne a s dozorom

Ak teda púšťať von mačku z nejakého dôvodu musíte, dodržte predošlé pravidlá a začínajte postupne.

Najskôr len kuk von. Potom nech sa prejde. Stále ju ale nespúšťajte z očí. Odporúčam mačku púšťať len vtedy, keď ju môžete sledovať aspoň 1 očkom. Skúste ju naučiť nejakému signálu, kedy sa má vrátiť (hrkot granúl, čičiči, obéééd...).

Po čase už bude kamoška so záhradou, bude ju považovať za časť svojho teritória. Mačky aj tu mávajú svoje rituály - vychádzka v záhrade bude vždy veľmi podobná (najskôr pozriem terasu, potom pod ten strom, potom vyskočím na drevo, potom vleziem do krbu ak je studený, do pivnice myši pozriem, vyčúram sa do jamy...).

Dospelá mačka chápe vychádzku na záhrade ako kontrolu, prípadne značenie a obranu jej teritória. 

Na tom sa zvyknem smiať, pretože ľudia chcú mačke "dopriať slobodu" a vlastne jej tým pridávajú len viac povinností s jej pozemkom 😂

Odsledujte si, koľko táto kontrola trvá, kým sa dobrovoľne nevráti. Pár krát odsledujete a potom môžete vyskúšať bez dozoru - dodržte však jej čas a po uplynutí použite Váš signál na privolanie. Po privolaní jej dajte obľúbené jedlo (mačacia mama tiež zvoláva na kojenie).

Ten čas si potom určíte podľa seba. Budete jej ho musieť skrátiť, pretože mačka si ho bude svojvoľne predlžovať. Je to z dôvodu, že chce objavovať nové a nové teritóriá so zámerom privlastniť si ich. Najskôr susedove, potom ďalšieho suseda, potom celú ulicu, štvrť, potom za dedinou....do nekonečna (kým sa jej niečo nestane alebo kým sa nestratí). Preto ten Váš zvukový signál. Mačka Vás považuje za svojho rodiča a mačacia mama komunikuje s mačatami zvukmi, aby si ich udržala pri sebe a mala prehľad o ich pohybe, prípadne ich zvolala k sebe.

Všetky tieto pravidlá slúžia len na zminimalizovanie rizík, ktoré podstupujú mačky chodiace von. Úplne sa rizikám samozrejme nedá vyhnúť a treba s tým počítať. 

Tiež som všetky opisované situácie zovšeobecnila - každá mačka je iná a záleží na tom, ako ju poznáte a čo u nej predpokladáte. Ja to napr. beriem tak, že do hlavy im nevidím a netrúfam si nič predpokladať, preto moje mačky navždy budú len interiérové.


vôdzky a postroje

Toto je kapitola sama o sebe. Tak, ako niektoré mačky na voľné vychádzky sú a nie sú vhodné, podobne je to s vôdzkami, akurát na tie typy mačiek to platí úplne opačne.

Opäť - najväčšiu rolu v tom bude hrať teritórium, ktoré mačka pokladá za svoje a to, ktoré je cudzie.

BYTOVÉ MAČKY

Základ pochopenia kombinácie mačky a vôdzky spočíva v tomto: 

Ak sa mačka rada pozerá z okna alebo Vám vybieha von z bytu na chodbu, automaticky to neznamená, že chce ísť von alebo že by jej chýbal výbeh. Pre mačku je okno akýsi televízor a chodba pred Vašim bytom cudzie územie, ktoré sa bude snažiť privlastniť si postupne, po svojom a sama od seba. 

Ak by ste ju aj vzali von na postroj, ona nepochopí, že sa nachádza na mieste, na ktoré sa pozerala cez okno a tiež nepochopí, že si má užívať exteriér. Je to pre ňu cudzie prostredie a v takom sa mačky boja, snažia sa o únik za účelom dostať sa do svojho známeho prostredia - domov. No ale mačka na postroji vynesená von človekom nevie, ktorým smerom je domov, pretože cestu neobjavila a nevyňuchala sama. Vynechala teda dôležitý postup pri objavovaní (oňuchávanie, labzovanie), ktorý by jej v hlave zanechal mapu. Čiže je totálne zmätená a ak sa Vám nevyvlečie z postroja a len sa na Vás zadrapí celou silou pazúrmi, budete mať šťastie. 

toto nie
toto nie

Už len celé navlečenie do postroja a vychádzanie z bytu cez chodbu, výťah/schodisko je pre ňu cudzie a nerobí to dobrovoľne. To, že ste s ňou, ju príliš neupokojí, pretože mačka je viac viazaná na svoje územie, než na Vás. 

Dá sa to tak, že ak Vám mačka rada vybieha z dverí, nasadíte jej postroj s vôdzkou a nech si ide sama kam chce - Vy za ňou. Akonáhle ju sami od seba dáte inam/ďalej, než by sama šla, bude sa snažiť vrátiť domov alebo bude nervózna. Takýto postup je ale zdĺhavý, pretože po čase možno zistíte, že ďalej, než po výťah alebo o poschodie nižšie nikdy nebude mať záujem sama od seba ísť. Ďalšia vec je, že možno sa Vám mačka po nasadení postroja zloží na zem a už s ňou nepohnete - toto treba rešpektovať a už ju neunúvať.

Na postroj nepatrí bojazlivá mačka, opatrná, ktorá má rada svoje zvyky, ak pochádza z ulice (vzatá z ulice po 6 mes. veku) a ktorá zvykne byť aj veľmi teritoriálna. Teraz nie v tom zmysle teritoriálna, že by neakceptovala iné mačky, ale veľmi si svoje teritórium užíva a na zmeny najviac trpí. Takáto mačka bude panikáriť a môže sa z postroja vyslovene "vyliať" a utiecť.

Naopak - vychádzku na postroji by mohli (nemuseli) akceptovať mačky veľmi kontaktné, výborne socializované, mačatá od 6 mesiacov (ktoré nie sú z ulice), ktoré nejavia ani známku strachu a nemajú žiaden pud sebazáchovy (že sa dobrovoľne nechajú navliecť do postroja a odniesť von 😆). So smelou a nebojácnou povahou, také, čo musia všade byť a všetko vidieť, všetkého sa zúčastniť. Ale aj táto minca má 2 strany - tu si treba dať extra pozor na to, aby sa nám takáto mačka ani náhodou nevyvliekla a nestratila sa, lebo pre jej super povahu akceptujúcu aj taký ľudský rozmar, ako je postroj, by na ulici stratená nemala dlhú životnosť.

Čiže postroj pre mačku z bytu nie je ktovie aká výhra - veľa ľudí chce mačku na vôdzke len kvôli tomu, aby boli pre okolie zaujímaví. Príliš veľa mačiek sa z postroja vyvlieklo a stratilo. Jasné, že existujú výnimky. Ale musíte veľmi dobre poznať svoju mačku, aby ste mohli posúdiť, či si to trúfnete risknúť.

MAČKY V RODINNOM DOME

Tu sa dá postroj, naopak, veľmi dobre využiť, ak nemáte zabezpečený pozemok proti strate/úrazu mačky. Ak sa neviete zbaviť pocitu, že v interiéri jej niečo chýba, môžete ju vodiť po záhrade. 

Mačka pozerajúca sa z okna v rodinnom dome si uvedomuje prízemie a registruje, že chodíte na záhradu - vie, kadiaľ sa tam ide, nebude teda v takom strese. Z dverí vidí priamo, kam by išla. Ak by mala o to záujem.

Je oveľa zodpovednejšie vodiť po záhrade mačku na vôdzke, než ju púšťať na voľno bez dozoru, ak máte napr. v blízkosti frekventovanú cestu, deravý/žiaden plot, bývate na konci dediny a chodíte sa prejsť do prírody alebo ak jej pri voľnom pohybe hrozí vo Vašom okolí akékoľvek iné nebezpečenstvo.

S vodením na záhradu môžete začať, keď si mačka úplne zvykne na Váš domov, ľudí v ňom a keď prejaví záujem ísť von. Dodržiavajte však tie pravidlá o chodení von č. 1, 2 a 7. Za 8 - sfingy oblečte, bielouché nevoďte v najväčších horúčavách (prípadne im natrite uši 50+ faktorom) a hluché úplne v pohodičke ak ony sami prejavia záujem (ale dajte postroj riadne, aby sa nevyvliekli).

Jeden kocúrik odo mňa, ktorý sa adoptoval do nového domova do domu s nezabezpečenou záhradou, si užíva terasu na postroji. Týmto majiteľom už predtým zmizli 2 mačky, tak som im vysvetlila riziká a Hélios k nim išiel s podmienkou, že nedopadne ako predošlé micky, teda, že ho nebudú púšťať von. Napokon to vymysleli s vôdzkou.

Hélios
Hélios


exteriér pre každú mačku bez pravidiel

Voliéry a zabezpečené záhrady! 🤗

Práca s ich vyhotovením alebo ich cena je daň za pohodlie, aby ste mohli mačku púšťať kedy chce a kam chce aj bez Vášho dozoru tak, aby jej nehrozilo zbytočné nebezpečenstvo.

Voliéry 

...sú také obrovské klietky, ktoré sú prepojené s interiérom dvierkami pre mačku, ktoré vie non-stop používať, kedy sa jej zachce. Na SK ich vyhotoví firma Skvelé voliéry. Vedia vytvoriť aj rôzne tunely a prechody medzi jednotlivými "miestnosťami" z pletiva. Väčšie miestnosti si môžete zariadiť rôznymi škrabadlami a preliezačkami. Je to síce väčšia investícia, ale ak ste mačkár "ako hrom" a viete o sebe, že vždy budete mať mačky, isto to stojí za to - mačky budú mať mnoho podnetov a zároveň budú v bezpečí.

Možností, ako by taká voliéra mala vyzerať, je nespočetne - od malého balkónika až po obrovskú časť záhrady s 3D oplotením alebo viac menších voliér prepojených rôznymi tunelmi.

Jediné, čo by ste mali zachovať, je prechod dovnútra do domu. Je to preto, že ak by ste mali na záhrade voliéru bez prepojenia s domom, museli by ste tam mačku doniesť a zavrieť ju tam. Fungovalo by to rovnako, ako keby ste chceli vziať mačku z bytu von na vôdzku - vysvetlené vyššie v časti o vôdzkach.

Do nového domova s voliérou sa odo mňa adoptovala Suzie.

Zabezpečenie záhrady 

Je to lacnejšia alternatíva bezpečného výbehu pre mačky. Je to vhodné oplotenie takým spôsobom, aby mačka plot nepreliezla. Keďže mačky prelezú všetko a vyskočia hocikam, treba na ne vyzrieť 😉 Pre ich vlastné dobro a bezpečie!

Dá sa to spraviť 2 spôsobmi: 

1) plot so 45° sklonom

Na vrchnú časť plotu sa namontuje pletivo, ktoré sa vychyľuje od plotu o 45°. Na obrázkoch nižšie. Takýto plot mačka nebude vedieť preliezť, pretože ten sklon je akurát taký, že sa na plot nedá vyskočiť a pri vylezení "rúčkovaním" (skôr labkovaním 😜) mačka spadne. Spadne, možno to vyskúša ešte raz, ale omrzí ju to a sama zistí, že tadiaľ cesta nevedie.

2) Plot s rolovacím zakončením

Je to podobné, ako pri pletive so sklonom 45°, ale namiesto pletiva sú na vrchu plotu umiestnené valce, ktoré sa dajú otáčať okolo vlastnej osi. Valce môžu byť tiež naklonené do tohoto uhlu, ale vyzerá to úhľadnejšie, než pletivo. Funguje to na princípe, že ak by tam mačka vyskočila, nemá sa ako zachytiť, pretože valec sa otočí vždy, keď sa bude snažiť oň zachytiť.

Bohužiaľ, obidva typy oplotenia predávajú zatiaľ len v zahraničí, avšak každý šikovný človek si ho určite zvládne vyhotoviť sám, prípadne dať správne inštrukcie staviteľom oplotenia. 

Pri obidvoch typoch zabezpečenia záhrady však dajte pozor na podlezenie - plot musí byť úplne po zem a otvory na ňom je potrebné zasieťovať. So zabezpečovacím systémom oboch typov treba rátať aj na dvierkach a bránke.

🐱‍👤